Співпраця між Україною та Польщею в енергетичній сфері має непогані підвалини, хоч усе ще й перебуває на недостатньому рівні. Один із найбільш перспективних напрямів – газова сфера.
Своїми думками про можливості енергетичного співробітництва між Києвом і Варшавою, про майбутнє Nord Stream 2 та виконання Росією рішення Стокгольмського арбітражу в справі України – в інтерв'ю Укрінформу поділився Уповноважений уряду Польщі з питань стратегічної енергетичної інфраструктури Пьотр Наїмський.
ГАЗОВІ СПОЛУЧЕННЯ З ПЕРСПЕКТИВИ БЕЗПЕКИ
- Пане Уповноважений, як ви оцінюєте перспективу співпраці Польщі та України в енергетичному секторі? Чи ми можемо тісніше співпрацювати у даній галузі?
- Ми можемо розгорнути реальну співпрацю у питанні поставок газу. Йдеться про інтерконектор між Польщею та Україною, який ми будуватимемо з польської сторони, а українська сторона повинна буде добудувати приблизно 100 кілометрів газогону. Інтерконектор з'єднає нас із найближчим сховищем газу в Україні. Ця інвестиція повернеться обом сторонам: коли Україна потребуватиму газу, або коли Польща у якісь кризові моменти для власної безпеки потребуватиме поставок з українського боку.
Інтерконектор дасть змогу створити конкурентний ринок газу в Центральній Європі. Зараз його немає, оскільки домінують доставки "Газпрому"
Разом із тим, інтерконектор дозволить створити конкурентний ринок газу в Центральній Європі. Зараз його немає, оскільки домінують доставки "Газпрому" з адміністративною ціною, продиктованою політиками з Москви, а не ринковими механізмами. Саме тому ми хочемо мати газ у Польщі з газопроводу Baltic Pipe (шельфу Норвезького моря), а також із терміналу зрідженого газу (в м. Свіноуйсцє). Тут мова йде про цивілізованих ринкових постачальників, і це дозволить утворити в Польщі реальний ринок. А відтак зможемо пропонувати газ сусідам, наприклад, Україні, яка теж потребує реального і нормального ринку газу. Газовий інтерконектор з Україні до Польщі чи Словаччини допоможе створити такий ринок.
- На початку березня польська PGNiG підтримала Україну, коли вона терміново потребувала 60 мільйонів кубометрів газу. Як ви оцінюєте такого роду співпрацю між країнами, чи вона має перспективи?
- Так, звичайно. Це був свого роду спотовий, короткотерміновий контракт на потреби України, який ми підписали за день, і, відповідно, здійснили поставки газу. Тому нам потрібно думати про розширення газових сполучень між країнами і з перспективи безпеки.
NORD STREAM 2 ПОВИНЕН ПІДПОРЯДКОВУВАТИСЯ ЗАКОНОДАВСТВУ ЄС
- Зараз у Європі триває боротьба за блокування реалізації проекту Nord Stream 2. Яким ви бачите розгортання подій у найближчі місяці?
- На даний момент битва ведеться за те, чи газопровід, якщо його буде збудовано, підпорядковуватиметься законодавству Євросоюзу. Зараз розглядаються зміни до газової директиви ЄС. Ми підтримуємо ці зміни і намагаємося переконати якомога більше країн, щоб сформувати більшість в ЄС і проголосувати за цю директиву. Це не легко, адже прихильники російсько-німецької двосторонньої угоди нам протидіють.
Nord Stream 2 суперечить створенню європейського ринку газу
- Які шанси на успіх?
- Гадаю, шанси – у нас, оскільки газопровід, який не підлягатиме європейському праву, суперечитиме законам ринку. І, звичайно, стратегічна ціль – це створення європейського ринку газу. До цього ще далеко. Однак така інвестиція як Nord Stream 2 цьому суперечить.
- Як ви оцінюєте рішення Стокгольмського арбітражу в справі Нафтогазу проти Газпрому?
- Це – перемога Нафтогазу, української сторони. Утім, уважно слідкуватимемо, як це рішення реалізуватиметься російською стороною.
Якщо Росія проігнорує рішення Стокгольмського арбітражу, вона втратить довіру партнерів
- Росія говорить, що вона з ним не згодна...
- Якщо так буде й надалі, це означатиме, що Росія прямо не визнає рішень цивілізованих регуляторів ринку західного світу.
- Що буде, якщо Росія усе ж таки не виконуватиме рішення Стокгольмського арбітражу?
- Складно сказати, адже з одного боку – Росія любить ігнорувати невигідні їй рішення, а іншого – хоче утримувати про себе думку надійного партнера для покупців із Західної Європи. Ігнорування рішення стокгольмського арбітражу змінить думку партнерів щодо надійності Росії.
- Чи бачите можливість співпраці України та Польщі у сфері електроенергетики?
- Поки що такої можливості не бачу. Польща не зацікавлена в імпортуванні електроенергії з Хмельницької АЕС у значних обсягах.
Юрій Банахевич, Варшава
Фото автора