Монетизація субсидій необхідна для введення ринкової ціни на газ - Коболєв
Про це на брифінгу сказав голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Ми пов'язуємо ситуацію на газовому ринку з виборами. Відбувається кілька процесів, які пов'язані з платіжками, тарифами, газом. Ми дуже довго вмовляли уряд, і нам здається, що ми їх умовили провести реальну монетизацію. Я не уявляю, як вводити повну ринкову ціну газу, якщо не буде монетизації", - сказав Коболєв.
Він наголосив, що на ринку газу має діяти реальна монетизація субсидій для споживачів.
"Якщо є гроші на абонента, чому йому ці гроші не віддати? Гроші треба давати не газзбутам, не посередникам, а споживачу. Якщо цього домогтися, люди зможуть залишати різницю між тим, що держава нараховує, і тим, що вони реально спожили. Держава буде зацікавлена тримати норми на розумному рівні", - додав Коболєв.
За його словами, спротив монетизації здійснюють облгази, адже така система вимагатиме повної верифікації бази абонентів.
"Друга проблема - обсяг. Якщо людина розуміє, що гроші залишаться їй, вона більш уважно ставитиметься до споживання та точно перевірить свій рахунок. Це приведе до економії газу, в чому ні облгази, ні газзбути не зацікавлені", - додав Коболєв.
Він додав, що ще одним елементом спротиву є платіжки із завищеними нормами.
"Якщо говорити про платіжки за газ, то там відбулася звична ситуація з "грою в піддавки" між облгазами та Міністерством енергетики. Рішенням суду було скасовано зменшення норм, і автоматично в силу вступили старі норми", - вважає очільник Нафтогазу.
Як повідомлялося, міністр соціальної політики України Андрій Рева 16 січня анонсував початок монетизації субсидій готівкою в березні 2019 року. За його словами, на нараді в президента України за участю прем'єр-міністра, міністрів, а також зацікавлених сторін - Укрпошти, Нафтогазу, Пенсійного фонду, громадських організацій, представників ОСББ, було прийнято політичне рішення про те, що особам, яким уже призначено субсидію з жовтня, з березня переказуватимуть готівкові кошти на грошові рахунки. Це дасть змогу визначити, який механізм є більш ефективним, оскільки і "готівковий", і "безготівковий" механізми субсидування працюватимуть паралельно.
За даними Реви, нині в Україні налічується 4 млн одержувачів субсидій, середній розмір субсидії становить 1,5 тис. грн. Тобто 6 млрд грн субсидійних коштів на місяць видаватимуться готівкою, додав міністр. Водночас у безготівковій формі субсидію отримуватимуть громадяни, які звернулися по неї після 1 січня 2019 року.
Окружний адміністративний суд Києва скасував постанову Кабінету міністрів №203 від 23 березня 2016 року "Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників". Рішення було підтримане також постановою Верховного Суду. У результаті чинними стали норми споживання газу, встановлені відповідно до постанови КМУ від 8 червня 1996 року №619. Таким чином, якщо у споживача немає лічильника газу, рахунки виставляються за такими нормами: за користування газовою плитою за наявності централізованого гарячого водопостачання - 9,8 кубометра газу на місяць на одну людину (замість 3,3 кубометра за нормами 2016 року); за газову плиту без централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 18,3 кубометра (замість 5,4 кубометра); за користування газовою плитою та водонагрівачем водночас - 23,6 кубометра (замість 10,5 кубометра).