НКРЕКП розробляє механізм вирішення проблеми боргів підприємства "Вода Донбасу"
Про це в інтерв'ю "Бізнес.Цензору" сказав голова Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, Валерій Тарасюк.
"Основні боржники - водопостачальна компанія КП "Вода Донбасу" і держшахти. Відключати ми їх не можемо, тому що є соціальний фактор. Хто буде платити за спожиту ними електроенергію, досі не вирішено", - зазначив Тарасюк.
Він пояснив, що компанії "Вода Донбасу" не можуть просто відключити електроенергію за неплатежі.
"Проблема в тому, що фізично в Маріуполь вода потрапляє через окуповану територію Донецької області. Там споживається основний обсяг води компанії. Проблеми з неплатежами виникли тому, що споживачі на окупованій території не платять за воду. Але якщо перекрити їм поставку, Маріуполь також буде без води. Ми звернулися до Ради національної безпеки і оборони (РНБО) з проханням допомогти вирішити цю проблему. Один з варіантів - домовитися із споживачами на непідконтрольних територіях про те, щоб вони оплачували цю послугу. Це політично складне питання. Воно включене в перелік тем, обговорюваних на переговорах в Мінську", - сказав голова НКРЕКП.
За його словами, камінь спотикання в таких переговорах - це ціни на воду.
"На окупованих територіях встановлена така собі версія режиму Радянського Союзу. Можливо, зараз там діють українські тарифи 2014 року. Другий варіант вирішення цієї проблеми - будувати обхідний водогін до Маріуполя", - розповів Тарасюк.
Але найреальніший варіант, за якого цей борг ляже на українських платників податків.
"Тут є два напрямки: ці витрати візьме на себе або держбюджет, або всі споживачі через плату на Балансуючому ринку електроенергії, оператором якого є НЕК "Укренерго". Це світова практика, коли системний оператор суму фінансового небалансу пропорційно розподіляє на всіх учасників балансуючого ринку. У тому разі, якщо проблемний споживач заплатить, "Укренерго" поверне ці кошти учасникам ринку. Цю концепцію ми почали розробляти. Спробуємо її затвердити. Можливо, вдасться обійтися без зміни закону", - додав Тарасюк.
Він додав, що будь-яке рішення є дуже болісним. Його буде обговорено з усіма сторонами, оскільки "це чутливе політичне питання".
Як повідомляв Украінформ, ще рік тому, станом на 1 травня 2019 року, заборгованість муніципальних водоканалів Донецької області за спожиту воду перед КП «Компанія «Вода Донбасу» становила майже 1,4 млрд грн, з яких 48% - заборгованість водоканалів з окупованих територій регіону.
З огляду на соціальну значимість КП «Компанія «Вода Донбасу», енергопостачальна компанія неодноразово закликала уряд, а саме: відповідальних за вирішення питання Міністерство регіонального розвитку та житлово-комунального господарства, НКРЕКП, Мінекономрозвитку, Міненерговугілля, Донецьку ОДА, вжити термінових заходів для врегулювання ситуації.
Кабінет міністрів України в серпні минулого року заборонив застосовувати будь-які обмеження поставок електроенергії КП «Вода Донбасу», яке є ключовим постачальником питної води для населених пунктів регіону.