В Україні може здорожчати підключення до інтернету
Як передає кореспондент Укрінформу, про це 10 листопада під час пресконференції заявив голова правління Інтернет асоціації України (ІнАУ) Олександр Савчук.
Він зазначив, що Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі Міністерства економіки у квітні ухвалила рішення про введення мита на імпорт всієї кабельної продукції у розмірі 23,5%. Проте, у вересні 2021 року з огляду на звернення інтернет-провайдерів та телекомунікаційних компаній комісія скасувала це рішення. За словами Савчука, у жовтні 2021 року дві компанії подали позов до суду з вимогою відновити рішення комісії про запровадження мита.
"Окружний адміністративний суд міста Києва 28 жовтня ухвалив рішення на користь компаній "Одескабель" та "Южкабель", і вже 2 листопада на митні пости надійшло розпорядження стягувати додаткове мито у розмірі 23,5% за імпортний кабель", - розповів голова ІнАУ.
Він наголосив, що асоціація виступає проти такого рішення, адже воно матиме значні наслідки для ринку телекомунікаційних послуг в Україні. Зокрема, це може привести до монополізації ринку декількома найбільшими виробниками кабелю в Україні, що спричинить зростання цін. Крім цього, на ринку може виникнути дефіцит кабелю, адже вітчизняні виробники не мають потужностей, щоб задовільнити 100% попиту на цю продукцію в Україні.
"Впровадження мита призведе до подорожчання будівництва волоконно-оптичних ліній зв'язку. Вартість кабелю складає до 90% вартості матеріалів для такого будівництва, і, зрозуміло, що пропорційно вартості кабелю зросте вартість будівництва. Також зросте вартість експлуатації таких ліній", - пояснив Савчук.
Він додав, що зростання мита несе потенційну загрозу реалізації програми Міністерства цифрової трансформації з надання субвенції на проведення інтернету у селах. Савчук зазначив, що розрахунки вартості підключення у конкретному населеному пункті оператори проводили ще влітку. І таке суттєве зростання ціни робить ці розрахунки неактуальними.
Голова Комітету ІнАУ Максим Тульєв уточнив, що впровадження мита на імпорт кабелів призведе до зростання вартості будівництва нових телеком-мереж більш ніж на 20% та до зростання споживчих тарифів інтернет-доступу на 7-12%.
Як повідомляв Укрінформ, заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку цифрової інфраструктури Олександр Шелест у квітні 2021 року заявив, що рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі про введення на 3 роки додаткового мита на імпорт кабелю, у тому числі волоконно-оптичного, може значно сповільнити покриття території України швидкісним інтернетом.
У Мінцифри тоді заявили, що отримали запевнення від Мінекономіки, що ситуація на ринку буде контрольована і після введення мит, але водночас міністерства домовилися про негайне реагування Мінекономіки на виникнення кризових ситуацій.