Через агресію рф половина потужностей "зеленої" енергетики може бути знищена – експерти
Як передає Укрінформ, про це заявляє Українська асоціація відновлюваної енергетики.
«За 10 років Україні вдалося досягти значних результатів у розвитку відновлюваної енергетики: на початок 2022 року встановлена потужність ВДЕ склала 9,5 ГВт, а обсяг інвестицій у галузь - понад 12 млрд доларів Через розв’язання РФ війни проти України, половина об’єктів ВДЕ перебуває під загрозою повної або часткової руйнації станом на 10 березня 2022 року», - йдеться в повідомленні.
Зазначається, що відновлювана енергетика України опинилась в зоні високого ризику повного або часткового руйнування. В областях, де наразі тривають бойові дії, перебуває 47% встановленої потужності електростанцій на ВДЕ. Поза тим, багато станцій ВДЕ знаходяться в областях, суміжних з областями, де відбуваються активні бойові дії.
Наприклад, 89% встановленої потужності вітроелектростанцій встановлено в областях, де зараз тривають активні бойові дії, ще 9% розташовані в безпосередній близькості до цих регіонів. Більша частина вітроелектростанцій вже припинили свою роботу.
37% наземних, 35% дахових/фасадних сонячних електростанцій та майже половина (48%) станцій на біомасі також опинилися в зонах активних бойових дій, 34%, 19% та 42% відповідно – в сусідніх областях із високою ймовірністю розгортання бойових дій.
В асоціації уточнюють, що дещо краща ситуація зі станціями на біогазі та малими гідроелектростанціями: 29% біогазових станцій розташовані в областях активних бойових дій, малих гідроелектростанцій - 16%.
«Відповідно, понад 3970 МВт перебуває в областях безпосередньої загрози повної або часткової руйнації станцій відновлюваної енергетики. Більше того, понад 2400 МВт знаходяться в сусідніх з активними бойовими діями областях, де вже є висока загроза руйнації, або вже зруйновані якісь станції», - наголошують фахівці.
За оцінкою асоціації, вартість капітальних інвестицій у відновлювану енергетику України становить понад 12 млрд доларів. З них в зоні бойових дій перебувають активи на понад 5,6 млрд доларів, ще 3,6 млрд доларів інвестицій знаходяться в сусідніх областях.
«Наразі частина станцій ВДЕ вже припинила свою роботу, зафіксовано випадки знищення вітротурбін, сонячних панелей, електрообладнання станцій, ліній електропередач, підстанцій. Крім того, російські окупанти крадуть обладнання зі станцій ВДЕ», - додали фахівці.
Як повідомлялося, російські війська 24 лютого захопили Чорнобильську АЕС. У ніч на 4 березня під окупацію потрапила найбільша у Європі Запорізька АЕС. Внаслідок ворожих обстрілів регулярно зазнає пошкоджень енергетична інфраструктура; тисячі українців залишаються без електро- та газопостачання.