Підписанти Будапештського меморандуму мають визнати Росію агресором - експерт
Про це заявив заступник директора Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь в ексклюзивному коментарі Укрінформу щодо заяви МЗС України про ініціативу скликати підписантів Будапештського меморандуму.
«До цього часу Росія грала дурника і демонструвала, що не розуміла про що мова, оскільки стосовно Криму вони кажуть спочатку, що це були «зелені чоловічки», потім, що був референдум, і це питання закрите... Стосовно Донбасу вони взагалі кажуть, що це українське питання і внутрішня криза, і «Донбас восстал протів хунти».. А ось зараз, що б вони не казали, що це ніби то прикордонний інцидент, але насправді це є відрита збройна агресія. І якраз це той випадок, про який написано у Будапештському меморандумі. І український МЗС, українська держава діє абсолютно вірно, треба збирати учасників меморандуму (Будапештського меморандуму - ред.), і щоб США, Велика Британія чітко заявили Росії, що вона є агресором, і що Росії треба зупинитись в іншому випадку країни-підписанти повинні Росію поставити на місце», - заявив Самусь.
На думку експерта, публічне визнання Росії державою-агресором буде великим поступом вперед. «Якщо буде сказано, що Росія - агресор, то це буде великий крок вперед, оскільки досі жодна країна, окрім наших найближчих партнерів Прибалтики, Польщі, не назвали Росію агресором після Керченської атаки», - заявив Самусь. Він підкреслив, що зараз обов'язок України нагадати США та Великій Британії про необхідність відповідати за підписаний меморандум.
Так званий «Будапештський меморандум» (Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї) був підписаний 5 грудня 1994 року між Україною, США, РФ та Великою Британією. Міжнародна угода надає гарантії безпеки, а країни-підписанти обіцяють «поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України». Крім того, в документі зазначається, що США, РФ та Велика Британія «підтверджують їх зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй».
Зазначений меморандум є юридичним актом, який набрав чинності з моменту його підписання. Сам текст згаданого документу 1994 року не передбачає ратифікації, а процедура ратифікації міжнародних угод була встановлена Росією в 1995 році, пізніше укладання меморандуму.
Тому вказана угода є обов'язковою до виконання від 5 грудня 1994 року всіма сторонами, всіма учасниками меморандуму без винятку. В 1995 роцi Генеральна Асамблея ООН прийняла меморандум як офiцiйний документ.
З повним текстом меморандуму можна ознайомитися за посиланням.