Київський безпековий договір не буде повторенням Будапештського меморандуму - Расмуссен
Про це Расмуссен сказав під час презентації рекомендацій безпекових гарантій у Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Хотів би наголосити на тому, що Київський безпековий документ дуже відрізняється від Будапештського меморандуму... Ми побачили, що росія зламала ці (будапештські - ред.) гарантії спершу 2014 року, а далі доламала у 2022 році...
Будапештський меморандум - це, так би мовити, "від'ємні" безпекові гарантії: там сказано, що три країни утримаються від застосування сили проти України. Київський безпековий документ - це протилежність тому, що хтось від чогось утримається, це зобов'язання від гарантів, щоб убезпечити Україну", - сказав Расмуссен.
Він пояснив, що перша відмінність полягає в тому, що в Київському безпековому документі гаранти беруть на себе зобов'язання надавати все необхідне України - зброю, навчання, розвіддані, військово-промислову індустрію.
Друга важлива відмінність - що Київський безпековий документ не спирається на Радбез ООН, членом якого є країна-агресор росія, яка має змогу заветувати будь-які дії.
"Київський безпековий документ відрізняється тим, що залишає всі дії на розсуд гарантів", - уточнив Расмуссен.
Третьою відмінністю він назвав те, що Будапешський меморандум не можна реалізувати в плані гарантій. "Натомість Київський безпековий документ можна застосувати, оскільки гаранти беруть на себе зобов'язання зробити все, щоб Україна мала змогу захищатися", - зазначив ексгенсек НАТО.
Насамкінець він акцентував, що Київський безпековий договір передбачає докладний механізм його реалізації, окрім того санкції також є частиною цього документа.
Як повідомлялося, у вівторок в ОП опублікували рекомендації щодо безпекових гарантій для України, які передбачають створення Київського безпекового договору, що об’єднуватиме Україну та групу держав-гарантів.