В ОП відреагували на заяви Папи Франциска про «миротворчу місію»
Представники Святого Престолу могли би долучитися до допомоги у поверненні полонених росією українців та депортованих дітей, зазначив радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк у коментарі Укрінформу.
"Безумовно, обговорювати війну, аналізувати сценарії розвитку подій та шукати практичні рішення може будь-який суб’єкт глобальної політики, у тому числі й Ватикан. Занурення у тему - це можливість більш глибоко усвідомити причини агресивної поведінки рф і як наслідок сформулювати більш чітке розуміння, що таке реальне посередництво сьогодні. Однак підсумкові ініціативи точно мають бути узгоджені з Україною і будуть узгоджені в любому випадку. Бо саме субʼєктність України сьогодні є абсолютно визначальною. Долю України без участі України ніхто не вирішуватиме, і це є аксіоматичним", - підкреслив Подоляк.
За словами радника очільника ОП, і для нас, і для наших ключових партнерів відправною точкою врегулювання вже є чітка формула миру, запропонована Президентом Володимиром Зеленським.
Подоляк нагадав, що перший і надважливий пункт української формули миру – беззаперечний вивід усіх російських збройних формувань за межі міжнародно визнаних кордонів України 1991 року – це "категорична передумова початку будь-яких переговорних процесів".
Він наголосив, що говорити про мир чи навіть про якесь післявоєнне врегулювання, поки українські громадяни живуть в окупації, зазнають насилля у катівнях, абсурдно, особливо, коли росія демонстративно принижує і міжнародне право в цілому, і окремі конвенції зокрема.
Радник керівника Офісу глави держави наполягає, що потрібно спиратися на реалії та виходити з основних принципів міжнародного права – територіальної цілісності держав та суверенітету.
"Тому ще раз наголошу, що саме Україна матиме вирішальну суб’єктність у врегулюванні війни. За 9 років збройного конфлікту ми чітко усвідомили – якщо Росії поступитися бодай метром нашої території, подальшої ескалації, подальших етапів маштабованої війни не уникнути. Апетити Кремля лише зростатимуть у відповідній прогресії", - зауважив він.
Водночас Подоляк відзначив, що місія представників Понтифіка у москві може зайнятися важливими гуманітарними аспектами війни – облік та дотримання умов поводження з військовими та цивільними полоненими, а також повернення депортованих українських дітей.
Як повідомляв Укрінформ, глава Католицької церкви Папа Франциск заявив, що Ватикан бере участь у миротворчій місії, щоб спробувати покласти край війні росії проти України.
Натомість у CNN з посиланням на анонімне джерело, близьке до Офісу Президента, повідомили, що Володимир Зеленський не давав згоди на жодні подібні обговорення від імені України.