Запрошення України в НАТО покаже, що не Путін змінює курс всього світу - Президент
Про це він сказав на пресконференції за підсумками участі в засіданні Європейської ради, передає кореспондент Укрінформу.
«Передусім я хотів би вам сказати, щодо НАТО я говорив із Президентом Байденом, також з Камалою Гарріс, і з Дональдом Трампом. Для нас дуже важливо, щоб ми були посилені, й перший крок – це invitation. Але це говорить про те, що у майбутньому ми будемо членами НАТО, розуміючи, що це може статися після війни», - сказав Зеленський.
Відео: Офіс Президента
Водночас він зауважив, що «ми не знаємо, коли буде закінчення війни», але як підкреслив Президент, «чим сильнішими ми будемо, тим швидше буде дипломатичне рішення щодо закінчення і справедливого миру».
«НАТО тематика сенситивна для Сполучених Штатів Америки. Весь цей час вони вважали, що для НАТО це втягування Альянсу у війну. Навіть запрошення для України в НАТО це начебто такі червоні лінії. На мою думку, юридично - ні, і це несправедливо. Якщо ви дійсно хочете, а не тільки говорите, що Україна буде в НАТО, і що вона дуже важлива для безпеки Європейського континенту, то це повинно співпадати з діями. Слова повинні завжди йти разом з діями. І тому invitation, я вважаю, ніякі не червоні лінії. І з ким? З вбивцею червоні лінії? Так ось invitation – це саме превентивний крок – показати, що не Путін змінює курс всього світу, а навпаки – весь світ готовий змінювати того чи іншого агресора, який починає жити поза світових правил. І тому для мене це питання важливе», - сказав Зеленський.
Також він поінформував про перебіг розмови із Дональдом Трампом з цього приводу.
«Я говорив із Трампом про НАТО, тому що в медіа були різні сигнали щодо відношення, щодо НАТО, щодо України в НАТО, тощо. Я наводив приклад Будапештського меморандуму. Мені здається, це зрозумілий приклад. Україна мала Будапештський меморандум. Там були ядерні держави. Найбільші держави у світі, які мають вплив, які мають ядерну зброю. Серед цих країн, безумовно, були Сполучені Штати Америки, Китай, Росія, Франція. Безумовні великі гравці, які мають ядерний потенціал. Чому з ними? Умовою було для України віддати ядерну зброю. Дуже великий об’єм, який був в України в той час», - сказав Зеленський.
Президент нагадав, що за цим документом партнери мали гарантувати територіальну цілісність і суверенітет незалежній Україні в міжнародно визнаних кордонах на 1991 рік: «Ось що було в документі. І якщо Росія порушила цей документ, хоча вона була гарантом цього меморандуму, то як можна вірити в цей документ? І як можна вірити всім партнерам, які гарантували збереження нашої територіальної цілісності і суверенітету? А відповідь дуже проста. Чи це працює? Ні. Цей документ не працює. Чи працюють домовленості інших великих партнерів із Росією? Ні, не працюють».
Зеленський зауважив, що домовленості були не тільки України та Росії, а з усіма партнерами.
«Значить, в цілому всі ці домовленості не спрацювали. Хто з цих великих країн, всіх ядерних держав, постраждав? Всі? Ні, одна Україна. Хто віддав ядерну зброю? Всі? Ні, одна. Хто? Україна. Хто сьогодні воює? Україна. І тому виходить у нас так, і в розмові з Дональдом Трампом я сказав: у нас виходить так, який же вихід? Або в України буде ядерна зброя, і тоді це для нас захист, або ми повинні мати якийсь альянс. Окрім НАТО на сьогодні ми не знаємо дієві альянси. Країни НАТО сьогодні не у війні. Країни НАТО не воюють. В країнах НАТО люди всі живі. І слава Богу! І тому ми і обираємо НАТО. Не ядерну зброю. Ми обираємо НАТО», - заявив він.
За словами Президента, щодо цього питання його почув Дональд Трамп: «Він (Трамп – ред.) сказав: у вас справедливі аргументи. Мені здається, це важливо. Війна ця іде давно, Путін це робить давно, захоплюючи нас. Він спочатку енергетичну незалежність нашу поламав, а потім уже і територіальну цілісність. Тобто це давно. Вплив на всі державні інституції в Україні були Російською Федерацією. Візьміть деталі наших розвідок. Нашої Служби безпеки. В усіх правоохоронних органах України були представники Російської Федерації. Це і є втрата суверенітету, а потім вже - територій завдяки повномасштабному вторгненню».
Як повідомляв Укрінформ, напередодні постійна представниця США при НАТО посол Джуліанн Сміт зазначила, що Вашингтон зберігає тверду позицію, що Україна прямує «незворотнім шляхом» до членства в Північноатлантичному альянсі, однак можливість короткострокового запрошення України до НАТО поки офіційно не розглядається.
Фото: ОП