Вступ до ЄС і НАТО готові підтримати на референдумах 68% українців

Вступ до ЄС і НАТО готові підтримати на референдумах 68% українців

Опитування
Укрінформ
У складі Євросоюзу Україну хочуть бачити 90% українців, а в складі НАТО – 84%. Однак у разі проведення референдумів щодо вступу до ЄС і НАТО серед усіх українців готові прийти на виборчі дільниці і віддати голос «за» 68%.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) із посиланням на дані трьох опитувань за 2024 рік. 

«90% українців хочуть бачити Україну в складі ЄС, а 84% хочуть бачити Україну в складі НАТО. Такі дані, звісно, дозволяють говорити про абсолютну прихильність українців до європейської і євроатлантичної інтеграції. Утім, менше українців готові продемонструвати проактивну позицію. Так, у разі проведення референдуму щодо вступу до ЄС 68% серед усіх українців готові прийти на виборчі дільниці і віддати голос «за». У разі проведення референдуму щодо НАТО – також 68%. Проголосували би проти – відповідно, 9% і 10%», – йдеться у повідомленні.

Відео дня

Таким чином, як зазначають соціологи, у випадку ЄС є орієнтовно 22%, а у випадку НАТО – 16% тих, хто загалом бачить Україну в цих союзах, але з певних причин не хочуть активно маніфестувати цю позицію на референдумі.

Водночас що стосуються довіри до цих інституцій, то ЄС довіряють 46% (не довіряють – 19%), а НАТО довіряють 43% опитаних (не довіряють – 25%). «Тобто ці союзи користуються скоріше довірою (баланс довіри-недовіри є позитивним), проте не переважною і, як ми бачимо, серед українців є багато критичних поглядів. Відповідно, є багато українців, які не довіряють або мають сумніви щодо ЄС та/або НАТО, але при цьому все одно бачать Україну в цих союзах», – констатують у КМІС.

За даними соціологів, у всіх регіонах більшість опитаних хочуть бачити Україну в складі ЄС і НАТО, а також більшість готові це підтвердити голосуванням на референдумі. Тобто попри певні відмінності коректніше говорити про наявність консенсусу щодо руху до ЄС і НАТО. «Водночас у всіх регіонах (і трохи більшою мірою – на півдні і сході) має місце критика цих союзів і, як наслідок, не така висока довіра», – додали у КМІС.

Як зазначається у повідомленні, більше українців хочуть насамперед бачити Україну в НАТО (46%), ніж у ЄС (22%). Соціологи також звертають увагу, що за останній рік стало більше тих, хто говорить, що не треба мати за пріоритет членство в жодному союзі (12% у жовтні 2023 року і 22% у грудні 2024 року). Водночас стало менше тих, хто говорить про членство в НАТО (54% раніше і 46% зараз) (для ЄС показники майже не змінилися).

Читайте також: Запас міцності: скільки часу українці готові нести тягар війни

У КМІС також наводять дані, що Сполученим Штатам Америки довіряють 40% українців, не довіряють – 23%. Решта 36% мають невизначене ставлення (тобто в чомусь довіряють, у чомусь – не довіряють, і коли є пряма можливість, воліють обирати саме цей варіант). Таким чином, українці скоріше довіряють США (оскільки баланс довіри-недовіри є позитивним), але разом із цим і досить багато критики, підсумували у КМІС.

Для підготовки публікації соціологи КМІС використали дані трьох опитувань за 2024 рік (усі – проведені методом телефонних інтерв’ю і репрезентують доросле населення підконтрольних уряду України територій). Зокрема, одне з них було проведене у травні 2024 року на замовлення NDI, два інші – власні (проведені у вересні та грудні минулого року: 1000 респондентів, похибка 4,1%).

Соціологи наголошують, що ставлення українців до ЄС і НАТО має різні виміри. «Як наслідок, залежно того, який вимір досліджується (і, зокрема, яке формулювання запитання застосовується), результати можуть істотно відрізнятися (і, на жаль, ставати предметом маніпуляцій та спекуляцій публічними особам в Україні та закордоном)», – заявили у КМІС.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
Всi рубрики
За період:
-
Share: