Чи можна в Україні провести референдум і що з цим робити?
Організатор: Центр політико-правових реформ.
Учасники: Руслан Стефанчук - перший заступник голови Верховної Ради України, доктор юридичних наук; Ігор Коліушко - голова правління Центру політико-правових реформ; Денис Ковриженко - експерт з питань виборів та референдумів Міжнародної фундації виборчих систем (IFES); Юлія Кириченко - членкиня правління Центру політико-правових реформ.
Питання до обговорення:
- Коли очікувати врегулювання проведення всеукраїнського референдуму?
- Чи на часі проведення всеукраїнського референдуму?
- Чому неможливо проводити місцеві референдуми?
- Що робити, щоб забезпечити участь громадян у вирішенні місцевих питань через референдум?
Коротко. Як повідомляють організатори, у 2012 році парламент ухвалив неконституційний закон про всеукраїнський референдум, про що Конституційний Суд України офіційно сказав весною 2018 року. Відповідно, з того часу українці не могли реалізувати своє конституційне право на участь як у національному, так і місцевому референдумах. Після початку роботи парламенту нового скликання у Верховній Раді України було проголосовано законопроєкт «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» у першому читанні. Пізніше свій позитивний висновок про законопроєкт опублікувала й Венеційська комісія. Місцевий референдум не має на сьогодні ініціативи щодо належного демократичного врегулювання його проведення в Україні.
Довідково. Цей захід організований Центром політико-правових реформ за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, висловлені під час заходу, належать учасникам заходу і не обов’язково відображають погляди IFES, USAID, урядів США або Великої Британії.
Посилання на онлайн-пресконференцію буде надіслано після проходження реєстрації:
https://forms.gle/gx5i7iZEc9ycevmt9
Захід відбудеться онлайн через сервіс відеозв’язку ZOOM.
Онлайн-пресконференція транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV
Підсумкові матеріали:
ВР може розглянути законопроєкт про референдум у листопаді - Стефанчук
Верховна Рада може розглянути законопроєкт №3612 «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» у листопаді.
Про це заявив перший заступник Голови Верховної Ради Руслан Стефанчук 21 жовтня під час онлайн-пресконференції, передає кореспондент Укрінформу.
«Ми перебуваємо на завершенні прийняття цього нормативно-правового акта: він пройшов уже комітет, друге читання (погодження профільного комітету щодо ухвалення у другому читанні – ред.), зараз відпрацьовується з юристами. Із 3 листопада ми станемо знову до стандартних пленарних засідань. І, можливо, не у перший (пленарний) тиждень (у листопаді - ред.), а на найближчі тижні буде винесено цей законопроект у зал», – зазначив Стефанчук.
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 18 червня ухвалила у першому читанні президентський законопроєкт №3612 «Про народовладдя через всеукраїнський референдум», яким передбачаються чотири види всеукраїнського референдуму.
Водночас не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання, що суперечать положенням Конституції, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права; спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення її державного суверенітету і територіальної цілісності, створення загрози національній безпеці, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі; щодо законопроєктів з питань податків, бюджету, амністії; віднесені Конституцією України і законами до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.
На всеукраїнський референдум може виноситися одне питання.
Проєктом закону розширено коло суб’єктів процесу референдуму, які реєструються у Центральній виборчій комісії як прихильники чи опоненти питання всеукраїнського референдуму. Ними можуть бути як політичні партії, так і громадські організації, відповідно зареєстровані у ЦВК.
Перший варіант законопроєкту про місцевий референдум очікується найближчим часом – Стефанчук
У Верховній Раді планують найближчим часом напрацювати перший чорновий варіант законопроєкту про місцевий референдум.
Як передає Укрінформ, про це повідомив перший заступник Голови Верховної Ради Руслан Стефанчук під час онлайн-пресконференції на тему «Чи можна в Україні провести референдум і що з цим робити?»
«Я дуже сподіваюсь, що найближчим часом ми будемо мати перший драфт цього документу для того, щоб почати обговорювати його в робочій групі. Ми уже обговорили основні підходи до формування цього законопроєкту, основні напрямки», – сказав Стефанчук.
Він підкреслив, що питання ухвалення цього законопроєкту стане «як ніколи, актуальним» після місцевих виборів 25 жовтня, тому що необхідно забезпечити «не тільки контроль за центральною владою, а й за тією, яку народ обере на місцях».
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 18 червня ухвалила у першому читанні президентський законопроєкт №3612 «Про народовладдя через всеукраїнський референдум», яким передбачаються чотири види всеукраїнського референдуму. Предметом першого виду референдуму може бути внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України. Другого - вирішення питань загальнодержавного значення. Третього - зміна території України. Четвертого - втрата чинності законом України або окремими його положеннями.
Водночас згідно з текстом законопроєкту, не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання, що суперечать положенням Конституції, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим насамперед Загальною декларацію прав людини, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, протоколами до неї; спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення її державного суверенітету і територіальної цілісності, створення загрози національній безпеці, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі; щодо законопроєктів з питань податків, бюджету, амністії; віднесені Конституцією України і законами до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.
На всеукраїнський референдум може виноситися одне питання.
Проєктом закону розширено коло суб’єктів процесу референдуму, які реєструються у Центральній виборчій комісії як прихильники чи опоненти питання всеукраїнського референдуму. Ними можуть бути як політичні партії, так і громадські організації, відповідно зареєстровані у ЦВК. Очікується, що це сприятиме посиленню легітимації рішень, ухвалених на всеукраїнському референдумі, зміцненню зв’язків інститутів громадянського суспільства з органами державної влади.
Загалом партія «Слуга народу» готує п'ять законопроєктів, які передбачають запровадження в Україні народовладдя. Зокрема, це законопроєкти про всеукраїнський і місцевий референдуми, про запровадження законодавчих ініціатив народу та про народне вето.
У Раді дискутують над тим, як поширити інструменти народовладдя на судову систему – Стефанчук
У Верховній Раді тривають дискусії щодо можливості запровадити механізми народовладдя в судовій системі України.
Як передає Укрінформ, про це повідомив перший заступник Голови Верховної Ради Руслан Стефанчук 21 жовтня під час онлайн-пресконференції на тему «Чи можна в Україні провести референдум і що з цим робити?»
«Народовладдя як інструмент прямої демократії ми розглядаємо не лише щодо прийняття рішень у системі законодавчої або виконавчої влади. Ми хочемо великий елемент цього поширити на всі гілки влади. В тому числі розглядаємо, як це може стосуватися судової влади. І ми теж дискутуємо щодо введення там елементів прямої демократії», – сказав Стефанчук.
При цьому він уточнив, що наразі ведуться дискусії стосовно запровадження в Україні «справжнього суду присяжних, а не того, що існує зараз у нас», розглядається можливість «ведення мирових суддів», а також на розгляді робочої групи ВР – «ціла низка питань, які пов'язані з можливістю запровадження в Україні колективних позовів із тим, щоб народ, об'єднавшись у відповідні групи, міг також відстоювати свої права в судах».
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 18 червня ухвалила у першому читанні президентський законопроєкт №3612 «Про народовладдя через всеукраїнський референдум».
Голова Верховної Ради Дмитро Разумков та перший віцеспікер Руслан Стефанчук прогнозують ухвалення цього документа в цілому як закону впродовж найближчих тижнів листопада.
Загалом партія «Слуга народу» готує п'ять законопроєктів, які передбачають запровадження в Україні народовладдя. Це законопроєкти про всеукраїнський і місцевий референдуми, про запровадження законодавчих ініціатив народу та про народне вето.
Відео: