Депортації населення як інструмент російської імперської політики

Депортації населення як інструмент російської імперської політики

Укрінформ
28 жовтня, 12:00 - круглий стіл на тему: “Депортації населення - інструмент російської імперської політики”.

Організатор: Український інститут національної пам’яті.

Учасники: Ярослав Юрчишин - народний депутат України; Володимир В’ятрович - народний депутат України; Микита Потураєв - народний депутат України, голова комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики; Володимир Тиліщак - заступник Голови Українського інституту національної пам'яті; Катерина Рашевська - юристка Регіонального центру прав людини (RCHR); Сулейман Мамутов - член постійного Форуму ООН з питань корінних народів; Роман Кабачій - старший науковий співробітник Національного музею історії України у Другій світовій війні; Олег Бажан - старший науковий співробітник Інституту історії НАН України; Ірина Малацай - завідувачка кафедри історії Центральної та Східної Європи історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка; Олена Ляпіна - доцентка кафедри історії Центральної та Східної Європи історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка; В’ячеслав Мордвінцев - професор кафедри історії Центральної та Східної Європи історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка; Сергій Гуменний - асистент кафедри історії Центральної та Східної Європи історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка; Роман Потьомка - історик І категорії кафедри історії Центральної та Східної Європи історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка; Олена Чернишевич - доцентка кафедри новітньої історії України історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка; Олександр Даниленко - професор кафедри новітньої історії України історичного факультету КНУ національного університету ім. Тараса Шевченка; Андрій Пижик - зав. кафедрою новітньої історії України історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка; Богдан Короленко - головний спеціаліст відділу аналізу та оцінки тоталітарних режимів та імперської політики Управління наукового та інституційного забезпечення політики національної пам’яті УІНП.

Питання до обговорення:

  • Використання практики примусового переселення народів в російській імперії як механізм колонізаторської політики.
  • Реалізація політики депортації радянською владою як знаряддя знищення проявів державності на колишніх землях російської імперії та в умовах створення радянської імперії (1918-30-ті роки XX ст.).
  • Депортація у повоєнну добу: примусове переселення народів Балтії та України як ознака посилення тоталітарної політики в СРСР.
  • Сучасна практика окупаційної влади щодо примусового переселення українців в ході російсько-української війни (2014-2024).

Коротко. У центрі уваги учасників круглого столу - питання депортацій народів, до якого часто вдавалися різні форми російської імперської влади протягом тривалого часу. Починаючи від кінця XVIII століття інструментами депортацій користувалися російські самодержці, у XX столітті - радянська тоталітарна влада, а в наш час - путінський рашистський режим. Відтак витоки процесів, які характеризують сучасну російську політику, слід шукати в минулому.

Формат заходу – офлайн (Зала 2).

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Путінська Росія наслідує практики царизму та СРСР у депортації та примусовому переселенні українців - історик

Путінська Росія наслідує практики часів царизму та СРСР впровадженні депортації та примусового переселення українців.

Таку думку під час круглого столу в Укрінформі висловив старший науковий співробітник Інституту історії НАН України Олег Бажан.

"Депортаційні політики царської Росії, Радянського Союзу і путінської Росії дуже схожі. Як правило, вони носили і носять часто позасудовий репресивний характер, насильницькі міграції, депортації, виселення, як правило проходили, в позасудовий спосіб. По друге, всі депортації, які відбулися протягом ХХ - на початку ХХІ століття, мають колективний характер, набувають великих масштабів. І, звичайно, що депортації царської Росії, Радянського Союзу, чи путінської Росії направлені на знищення національної ідентичності, спрямовані на утвердження примусової русифікації і позначені порушенням прав особи і людини", - сказав Бажан.

За його словами, наразі один з методів, які використовує російська окупаційна влада на тимчасово окупованих територіях України - це система депортацій, спрямованих на насильницьке переміщення українців до РФ, незаконне усиновлення, русифікація. Зокрема, такі дії, як вивезення українських дітей під гаслами евакуації чи лікування.

Така сама політика проводилася під час Другої світової війни радянським режимом стосовно німецького населення, яке проживало в Криму. Так, у 1941 році під виглядом евакуації з Криму було депортовано понад 61 тис. німецького населення.

Ті заходи, які Росія впроваджувала щодо українського населення у 2022-2023 році, за словами Бажана, були сплановані ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Зокрема, на території Ростовської області РФ було розгорнуто 188 пунктів тимчасового розміщення саме для населення, яке депортували з тимчасово окупованих територій Луганщини, Донеччини, Запоріжжя.

Так само, додав Бажан, Росія свого часу проводила депортацію українців із Західної України, про що свідчать розрахунки, скільки бензину, вантажівок, продовольства тощо потрібно для переміщення певної кількості людей.

Водночас Росія вдається до тих самих методів заміщення депортованого населення на тимчасово окупованих територіях, так само як робила це неодноразово, зокрема в Криму, наприкінці Другої світової війни, коли замість 180 тис. депортованих кримських татар в Крим переселили переважно росіян.

Такі ж дії сталінський режим вчиняв щодо Київщини, коли у 1934 році відбувся переїзд уряду з Харкова до Києва, і з 50-кілометрової зони навколо Києва було виселено близько 18 тис. осіб. Натомість в домівки виселених були заселені співробітники радянських спецслужб. Так само Росія провадить цю політику і зараз на тимчасово окупованих територіях України, роздаючи житло депортованих українців приїжджим громадянам РФ.

Один із прикладів того, як Росія розправлялася з іншими народами, навела на круглому столі доцентка кафедри історії Центральної та Східної Європи історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Олена Ляпіна.

Так, за ії словами у ході завоювання Росією Кавказу в 1817–1864 рр. внаслідок російської політики переселення черкеського етносу загинуло понад 300 тисяч осіб. Зараз в РФ близько 700- 800 тисяч осіб відносять себе до черкеського етносу. 150 років тому, до того, як Росія почала геноцидні дії і політику переселення черкесів, цей етнос налічував близько 4 млн осіб.

Як зазначив на круглому столі заступник голови Українського інституту національної пам'яті Володимир Тиліщак, такий інструмент колонізаторської політики Росії як депортації потребує усвідомлення і осмислення. За його словами, в Україні ця тема була цензурована, і навіть ще 5-6 років тому було нерозуміння і несприйняття того, що історію України можна розглядати в контексті саме колонізаційної політики Росії.

"Питання депортації - не лише як прояв колоніальної політики, але й надзвичайно складний вияв соціальної інженерії, яку практикував колоніальний режим, щоб закріплювати свої позиції в різних регіонах. І часто депортовані з одного регіону ставали інструментами колоніальної політики в іншому регіоні. І про це ми також повинні памʼятати , що і російський імперський режим, і комуністичний тоталітарний режим використовували населення для власних соціальних експериментів і реалізації власних імперських амбіцій", - сказав Тиліщак.

Як повідомляв Укрінформ, в Офісі Президента відбулася презентація другої Білої книги «Реінтеграція дітей, які пережили депортацію та примусове переміщення: міжнародні стандарти та кращі практики для України».

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-