Як українці повертаються до своєї ідентичності
Організатори: Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, Центр реформ та місцевого розвитку.
Учасники: Тарас Жовтенко - безпековий аналітик, в.о. виконавчого директора Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва; Володимир В’ятрович - історик, народний депутат України; Владлен Мараєв - кандидат історичних наук, співавтор і ведучий Ютуб-каналу «Історія без міфів»; Рена Марутян - докторка наук з державного управління, професорка кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка; Богдан Бевза - політолог, експерт з конструювання національної ідентичності; Андрій Гінкул - експерт з розвитку територій, юрист; Дмитро Золотухін - викладач Києво-Могилянської академії, виконавчий директор громадської організації "Інститут постінформаційного суспільства".
Питання до обговорення:
- Чому українцям потрібно разом конструювати національну ідентичність?
- Чи здатні інтелектуальні спільноти різних сфер - історики, культурні діячі, політики та експерти - знайти спільну мову у сфері ідентичності?
- Перспективи секторальної консолідації для спільного конструювання: хто, з ким і навіщо кооперується.
Формат заходу – офлайн (Зала 2) + онлайн-включення.
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа, реєстрація учасників, запитання спікерам - за посиланням.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Українській національній ідентичності загрожує російська імперіалістична асиміляція – експерти
Росія веде загарбницьку імперіалістичну війну з метою знищення української національної ідентичності як такої.
На цьому наголосили аналітики в сфері захисту й розвитку національної ідентичності на круглому столі в Укрінформі на тему: "Як українці повертаються до своєї ідентичності".
Як підкреслив Тарас Жовтенко, безпековий аналітик, в.о. виконавчого директора Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, специфіка сьогоднішніх загроз для української ідентичності полягає не в протистоянні двох систем цінностей, а в спробі однієї з них знищити іншу.
«Йдеться навіть не про конкуренцію двох ідентичностей в умовах їхнього протистояння, а про спробу зруйнувати всі системи цінностей, які не є близькими нашому противнику. Одна справа – коли ми захищаємося від спроб нав’язати нам щось відмінне від того, що ми маємо в плані ідентичності, і зовсім інше – це протистояти спробам геть зруйнувати ті системи, якими ми послуговуємося в плані цінностей та ідентичності», - зазначив Жовтяк.
Як вважає кандидат історичних наук, співавтор і ведучий Ютуб-каналу «Історія без міфів» Владлен Мараєв, українська національна ідентичність постала перед загрозою російської імперіалістичної асиміляції.
«Те, що робить Росія, нагадує політику російських білогвардійців 1919 року в Україні. Їхня поведінка на окупованих територіях є практично така ж – повністю знищити українську ідентичність, заявити, що її взагалі не існує, що це тимчасова ситуативна ідентичність, яка виникла внаслідок ворожої пропаганди серед частини руського народу, яку треба повернути в «єдине лоно». Це має своє коріння ще в російському чорносотенстві кінця 19 – початку 20 ст. та у найгірших проявах російського імперіалістичного шовінізму», - наголосив Мараєв.
Тим часом як зазначила Рена Марутян, докторка наук з державного управління, професорка кафедри глобальної та національної безпеки КНУ ім. Т. Г. Шевченка, збереження національної ідентичності є головним фактором національної безпеки.
«Поняття національної ідентичності є основним фактором забезпечення національної безпеки. Національна культура формує національну свідомість, яка формує національну ідентичність, яка натомість є запорукою національної безпеки. Якщо на фізичній території й території смислів сформовано національну ідентичність – туди «зелені чоловічки» не заходять»,- наголосила Марутян.
Водночас історик, народний депутат України Володимир В’ятрович вважає, що Росія вже не здатна зруйнувати українську ідентичність, бо прогавила сприятливий для цього момент.
«Росія не здатна виграти цю війну тому, що вона надто пізно її почала. Якби ця війна почалася років зо двадцять-тридцять тому, то наша рослинка ідентичності була б набагато слабшою і під набагато більшою загрозою. Можливо, впродовж цих двадцяти з лишком років ми не все правильно й послідовно робили з конструювання цієї «теплиці», але саме це й створило умови, що коли почалася війна, вже було кому стати на захист цієї ідентичності та держави», - переконаний В’ятрович.
Обговорення організували Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, Центр реформ та місцевого розвитку.
Як повідомляв Укрінформ, влітку Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) схвалила резолюцію «Протидія стиранню культурної ідентичності під час війни та миру». Документ містить безпрецедентні положення щодо підтримки української культури та збереження української ідентичності.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк