Зміцнення позиції української книги
Організатор: Український інститут книги.
Учасники: Галина Григоренко - перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України; Олександра Коваль - в.о. директора Українського інституту книги; Інна Совсун - народна депутатка України; Тарас Кремінь - Уповноважений із захисту державної мови; Євгенія Кравчук - народна депутатка України, заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики; Юрій Марченко - начальник відділу стратегічної роботи і аналітики Українського інституту книги; Артур Пройдаков - виконавчий директор Освітньої фундації «МрійДій», ТОП-10 фіналіст Global Teacher Prize 2023, учитель української мови та літератури; Юлія Орлова - генеральна директорка видавництва «Vivat»; Ілона Замоцна - співзасновниця видавництва «Віхола»; Катерина Котвіцька - очільниця MEGOGO AUDIO міжнародного медіасервісу MEGOGO; Олексій Ерінчак - засновник книгарні «Сенс»; Олексій Кравченко - менеджер із закупівель «Yakaboo»; Людмила Фіть - організаторка фестивалю «Книжкова країна»; Юлія Козловець - координаторка міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал»; Елла Яцута - засновниця літературної платформи «Фронтера», керівниця платформи «Алгоритм дій»; Оксана Бруй - президентка ВГО «Українська бібліотечна асоціація»; Олег Сербін - генеральний директор Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого; Оксана Хмельовська - головна редакторка медіа про книжки «Читомо», менеджерка культурних проєктів; Тетяна Гонченко - фриланс-журналістка, блогерка, авторка телеграм-каналу «Непозбувний книгочитун»; Тетяна Стус - українська письменниця, літературна критикиня, керівниця лабораторії дитячого читання «BaraBooka» НЦ «МАНУ»; Анастасія Нікітіна - виконавча директорка видавництва «Наш формат»; Лариса Гужвинська - директорка зі стратегічного розвитку в книжковому ритейлі; Олександр Красовицький - генеральний директор видавництва «Фоліо»; Віктор Круглов - генеральний директор видавництва «Ранок»; Галина Титиш - редакторка-засновниця «Української правди. Життя», очільниця ГО «Смарт освіта», співзасновниця ГО «Батьківський контроль».
Чому це цікаво?
У вересні цього року дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення Українського інституту книги провела загальнонаціональне дослідження. Його мета — оцінити показники «Стратегії розвитку читання на період до 2032 року «Читання як життєва стратегія» станом на 2024 рік, а також отримати дані про читання серед дорослих і дітей та про ситуацію на книжковому ринку загалом.
Учасники заходу обговорять звіт про результати дослідження та поділяться думками про те, як зміцнити позиції української книги.
Довідково. Український інститут книги — державна установа при Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України, покликана формувати державну політику у книжковій галузі, провадити промоцію книгочитання в Україні, підтримувати книговидавничу справу, стимулювати перекладацьку діяльність, популяризувати українську літературу за кордоном.
Формат заходу – офлайн (Зала 2).
Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com.
Акредитація триватиме до 09:15, 12 грудня 2024, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Бібліотеки відвідують лише 7% українців - дослідження
В Україні регулярними відвідувачами бібліотек є 5% людей, які беруть книжки не рідше одного разу на місяць, ще 7% бувають у бібліотеці хоча б раз протягом року.
Такі дані дослідження Українського інституту книги навели під час круглого столу в Укрінформі на тему: «Зміцнення позиції української книги».
На думку Олега Сербіна, генерального директора Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, головною причиною таких низьких показників відвідуваності бібліотек є насамперед недостатнє поповнення їхніх фондів.
“За минулий рік таке забезпечення становило лише 1,1% від потрібної кількості й обсягів фондів бібліотек по країні. Не маючи можливості поповнювати свої фонди, бібліотекарі оптимізують їх, зменшуючи частку російськомовної літератури. Як результат, на сьогодні маємо вже 51% україномовних фондів, раніше більшість фондів були російськомовні. Але ця частка була б ще більшою, якби забезпечення було на відповідному рівні, бо на сьогодні це єдине джерело”, - наголосив Сербін.
Тим часом, як зазначила перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко, бібліотеки є чи не єдиним майданчиком гуртування спільноти в маленьких селищах, тож бібліотеки важливо вчасно і належно поповнювати літературою.
“Бібліотеки мають бути майданчиками гуртування спільноти, особливо в маленьких населених пунктах, де, крім бібліотеки, часто немає жодного іншого закладу культури чи громадського простору. Нашим завданням має бути збільшення цього показника (відвідуваності бібліотек — ред.). З одного боку, рівень читання у нас високий, і ми перевершуємо в цьому деякі країни. Але з іншого боку, ми не надаємо достатній доступ до літератури, до книжки нашим громадянам”, - вважає Григоренко.
Як було зазначено під час заходу, низька відвідуваність бібліотек в Україні дуже контрастує з іншими даними дослідження про те, що 38% українців регулярно читають книги, і це є досить високим показником за світовими мірками.
Як повідомляв Укрінформ, в Україні внаслідок повномасштабної російської агресії вже зазнали пошкоджень чи руйнувань 2 130 об’єктів культурної інфраструктури, з них 759 бібліотек.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк