
Корупційні ризики та інституційні виклики у сфері охорони довкілля. Презентація дослідження
Організатор: Рух ЧЕСНО.
Учасники: Олена Криворучкіна - заступниця голови Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування; Роман Титикало - депутат Київської обласної ради, голова постійної комісії з питань екології, природокористування, мисливства, водних ресурсів, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій; Валерій Ковальов - заступник голови департаменту екології Київської обласної державної адміністрації; Наталія Гозак - директорка офісу Greenpeace Україна; Ярослав Телешун - керівник полісі практики, WWF-Україна; Марта Семеряк - провідна аналітикиня з розробки політик Руху ЧЕСНО; Катерина Маркіна - аналітикиня Руху ЧЕСНО.
До участі запрошені: представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державної екологічної інспекції України, представники громадськості, експерти, журналісти.
Модераторка: Віта Думанська - лідерка Руху ЧЕСНО.
Питання до обговорення:
- Які корупційні ризики у процедурах ОВД, видачі дозволів на викиди у повітря та роботі Держекоінспекції ідентифіковано та як їх можна зменшити?
- Які інституційні виклики стоять перед Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України?
- Як посилення спроможності ЦОВВ та вдосконалення процедур можуть стати превенцією корупційних ризиків?
Довідково. Рух ЧЕСНО провів дослідження, щоб ідентифікувати системні інституційні прогалини та корупційні ризики у сфері управління захистом довкілля. Аналіз здійснено щодо процедур ОВД, видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та екологічного контролю. Аналітики напрацювали рекомендації для мінімізації впливу виявлених причин та посилення інституційної спроможності відповідних державних органів. Дослідження проведено за підтримки European Climate Foundation.
Формат заходу – офлайн (Зала 1).
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Реєстрація учасників - за посиланням.
Акредитація представників медіа: liza.andrukhova@chesno.org.
Акредитація триватиме до 19:00 30 березня, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання та номер телефону.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformPressCenter.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформу можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Недостатня інституційна спроможність перешкоджає ефективному екологічному контролю - дослідження
Процедура оцінки впливу на довкілля (ОВД) та екологічний контроль в Україні потребують реформування для мінімізації корупційних ризиків та покращення інституційної спроможності.
Про це йшлося під час презентації дослідження «Корупційні ризики та інституційні виклики у сфері охорони довкілля: оцінка впливу на довкілля, дозвільна система на викиди в атмосферне повітря та екологічний контроль» в Укрінформі.
Розробники дослідження - Рух ЧЕСНО - зауважили, що його метою є ідентифікація системних інституційних прогалин та корупційних ризиків у сфері управління захистом довкілля.
Зокрема, аналіз проведено щодо процедур ОВД, видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та екологічного контролю. Під час дослідження було проведено 25 глибинних інтервʼю із зацікавленими сторонами, проаналізовано антикорупційні програми Міндовкілля та Державної екологічної інспекції, законодавство, каталог корупційних ризиків НАЗК, аналітичні звіти та публікації в медіа.
За словами аналітика Руху ЧЕСНО Катерини Маркіної, дослідження показало наявність низки корупційних ризиків у процедурі оцінки впливу на довкілля. Це включає, зокрема, застосування суб'єктивних підходів при оцінці екологічних ризиків, політичний та економічний тиск, а також маніпуляції громадськими обговореннями. Крім того, можливе створення переваг для афілійованих із чиновниками субʼєктів господарювання та корупція вже у висновках ОВД.
Дослідження також виявило корупційні проблеми під час видачі дозволів на викиди, такі як можливість збереження застарілої дозвільної системи та надання дозволів без належної перевірки матеріально-технічної бази підприємств тощо.
Крім того, експерти вказали на можливі порушення в діяльності Державної екологічної інспекції (ДЕІ), зокрема зловживання при кадрових призначеннях та дискреційне регулювання перевірок.
Провідний аналітик Руху ЧЕСНО Марта Семеряк зауважила, що системні проблеми полягають у недостатній інституційній спроможності органів влади, відповідальних за екологічний контроль.
«Процедура ОВД успішно функціонує, але для мінімізації ризиків зловживань потрібно зосередитись на розвитку інституційної спроможності органів, що її реалізують. Видача дозволів на викиди перебуває в процесі переходу до інтегрованого дозволу, і необхідно врахувати існуючі ризики для уникнення корупції. Екологічний контроль потребує реформування на всіх рівнях, зокрема в частині діяльності Держекоінспекції», - підсумувала результати дослідження Семеряк.
Заступниця голови Комітету ВР з питань екологічної політики та природокористування Олена Криворучкіна акцентувала на важливості діяльності Державної екологічної інспекції, яка за останні три роки значно покращила свою роботу, зокрема завдяки створенню оперативного штабу для фіксації екологічних злочинів в умовах війни.
«Ми працюємо над удосконаленням методик екологічних перевірок, залучаємо міжнародних експертів для рецензування цих процесів. Крім того, ми намагаємось поліпшити систему фінансування та навчання екоінспекторів, аби забезпечити ефективний контроль і запобігання корупційним проявам», — додала Криворучкіна.
Експерти погодились, що результати дослідження підтверджують необхідність реформування інституційної структури в Україні для покращення екологічної безпеки та забезпечення ефективного державного контролю.
Як повідомлялося, в Україні великі площі пошкоджених лісів перебувають у негативному стані через складну процедуру проходження оцінки впливу на довкілля, яку планують змінити.
Голова Державного агентства лісових ресурсів Віктор Смаль зауважив, що оцінка впливу на довкілля є обов'язковою процедурою в будь-якій цивілізованій країні світу, однак в Україні цей процес є дуже зарегульованим.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк