СБУ оприлюднила архів КДБ про замовчування Голодомору
Про це повідомляє спецслужба у Фейсбуці.
"18 лютого ми згадуємо Джеймса Ернеста Мейса (James Earnest Mace), якому мало б виповнитися 65 років. Завдяки дослідженням відомого історика, політолога, дослідника історії СРСР та Центрально-Східної Європи світ дізнався про Голодомор в Україні 1932-1933 років. Він першим назвав цю трагедію українського народу Геноцидом", - зазначили в прес-службі.
Оприлюднені СБУ документи радянських органів держбезпеки розкривають чекістські методи, повністю успадковані спецслужбами сусідньої держави, – організація замовних статей "західних вчених і журналістів", промивання мізків представникам творчої інтелігенції перед поїздками за кордон, залучення заангажованих експертів для придушення "антісовєтской шуміхі".
Як наголосив голова СБУ Василь Грицак, спілкуючись з журналістами, чесність і принциповість Джеймса Мейса допомогла розповісти усьому світові правду, яка замовчувалась й жорстко вичищалася радянськими репресивними органами.
"І сьогодні Україна, протидіючи російській агресії, відчуває підтримку зарубіжних інтелектуалів, учених, публіцистів, які виставляють цивілізаційні "маяки", за які не наважиться відступати жодний публічний діяч", - підкреслив він.
Працюючи над дослідницькою програмою Гарвардського університету "Усна історія українського голоду 1932–1933 рр.", Дж. Мейс зібрав понад півсотні аудіозаписів очевидців, що вижили під час Голодомору, й після війни опинилися в США. Результати дослідження стали основою книги Роберта Конквеста "Жнива скорботи", виданої у 1986 році.
У 1986-1990 роках історик стає виконавчим директором тимчасової комісії з дослідження Голодомору 1932-1933 років (US Commission on the Ukraine Famine), звіт якої у 1988 році був переданий у посольство СРСР у Вашингтоні і потрапив до ЦК Компартії України.