Куди йдуть найрозумніші. Експерти назвали ТОП-виші
Про це на презентації рейтингового дослідження ВНЗ за 2017 рік сказав керівник напрямку журналістики даних сайту Texty.org.ua Анатолій Бондаренко.
"Ми вирішили рейтингувати ВНЗ по тому, який рівень ЗНО у її студентів. Ми виходили з простої думки, що чим вище рейтинг ЗНО у студентів, тим вище рівень ВНЗ. ...Група першого місця - це Український католицький університет, Національний університет ім. Тараса Шевченка і Національний університет "Києво-Могилянська академія". Далі йде група з таких ВНЗ - Університет ім. Богомольця, Львівський медичний університет, Київський політехнічний університет, Харківський університет. Є основні три центри освіти, це те, що можна було побачити і в 2011 році. Це Київ, Львів і Харків", - сказав Бондаренко.
Згідно з результатами дослідження, перша десятка вишів, студенти яких мають найкращі бали ЗНО при вступі у 2017 році, виглядає таким чином:
- Вищий навчальний заклад "Український католицький університет" - середній бал ЗНО студентів 182.5;
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка - середній бал ЗНО студентів 181.3;
- Національний університет "Києво-Могилянська академія" - середній бал ЗНО студентів 181;
- Національний медичний університет імені Богомольця - середній бал ЗНО студентів 173.3;
- Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького - середній бал ЗНО студентів 171.8;
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» - середній бал ЗНО студентів 171.3:
- Львівський національний університет ім. Івана Франка - середній бал ЗНО студентів 170.7;
- Харківський національний медичний університет - середній бал ЗНО студентів 170;
- Державний заклад "Дніпропетровська медична академія Міністерства охорони здоров'я України" - середній бал ЗНО студентів 169.7;
Харківський національний університет імені Каразіна - середній бал ЗНО студентів 167.7.
Бондаренко зазначив, що у рейтингу також можна подивитися позиції цих вишів за 2011 рік, коли проводилося попереднє дослідження. Крім того, при складанні рейтингу враховувалися кількість публікацій співробітників ВНЗ в Scopus за останній рік в перерахунку на 1000 вступників (бакалаврів і магістрів), та кількість цитувань на 1 публікацію (Scopus) за даними 2017 року. Також в рейтингу вказано кількість зарахованих у 2017 році студентів, кількість заяв на одне місце, вартість контракту.
Вартість навчання в рік у ВНЗ вирахувалася на основі середньої вартості по ТОП-10 найбільш популярних спеціальностей 2017 року: економіка, право, філологія, середня освіта, комп'ютерні науки, інженерія програмного забезпечення, менеджмент, медицина, туризм, психологія.
Водночас Бондаренко зауважив, що виші, в назві яких є слова "міжнародний", бізнес" та "менеджмент", не можуть похвалитися високим рівнем підготовки абітурієнтів, які до них вступають.
"Левова частка цих університетів знаходяться значно нижче, ніж середній рівень всіх інших ВНЗ. Є одне виключення - Міжнародний Вісконсинський університет США, який знаходиться в Києві. Тільки у нього середнє значення ЗНО більше, ніж середній рівень", - сказав Бондаренко.
Також, за його словами, в ході дослідження виявилося, що у понад 100 українських вишах на перший курс набирають менш як 20 студентів.
"Група навчальних закладів, де менш як 20 студентів було набрано на перший курс, складає понад 100 навчальних закладів", - сказав Бондаренко.
В ході дослідження опрацьовувалися дані системи "Вступ" та порталу "Osvita".