Кому українці довірили би відбір антикорупційних суддів
Про це свідчать передані Укрінформу результати опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова.
Також 38,3% опитаних довіряють експертам із західних країн.
Водночас готові доручити формування цього органу народним депутатам лише 12,8%, суддям від органів судового самоврядування - 9,3%, представникам Президента - 5,5%.
Не змогли відповісти - 24,8%, а 2,5% - довіряють іншим.
Перевагу представникам антикорупційних органів та західним експертам у формуванні цього суду віддають виборці всіх політичних сил усіх регіонів України.
Серед опитаних Фондом «Демократичні ініціативи» ім. І. Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова українців 38,5% не бачать жодної інстанції, яка б активно боролася з корупцією в Україні.
Решта опитаних активних борців з корупцією вбачає у ЗМІ, журналістах - 25,7%, антикорупційних громадських організаціях - 18,2%.
Далі йдуть Національне антикорупційне бюро - 11,4%, населення - 10,5%, окремі політики, громадські діячі - 10%, країни Заходу - 6%.
Окрім того, усього 5,4% назвали Службу безпеки України, 4,8% - Спеціальну антикорупційну прокуратуру, Національне агентство запобігання корупції - 4,1%, Генеральну прокуратуру - 3,9%, Президента - 3,5%, поліцію - 2,6%, уряд, міністерства - 2%, Верховну Раду - 1,7%, владу на місцях - 1,5%, суди - 1,4%.
При цьому роботу НАБУ вважають якісною 14,5%, СБУ - 12,6%, ГПУ - 8,5%, НАЗК - 6,3%, САП - 6,1, судів - 3,8% опитаних.
Серед чинників, які, на думку громадян, найбільше заважають НАБУ добре виконувати свою роботу, в першу чергу було зазначено відсутність у влади політичної волі боротися із корупцією - 44%, ще 33% назвали недоліки законодавства, 21% - спротив інших правоохоронних органів.
Опитування проводилося з19 по 25 травня в усіх регіонах за винятком Криму та окупованих територій Донбасу. Опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Як повідомлялося, Верховна Рада 1 березня ухвалила в першому читанні президентський законопроект № 7440 «Про Вищий антикорупційний суд».
Водночас у МВФ, Світовому банку та ЄС заявили, що законопроект порушує зобов'язання України і не відповідає вимогам Венеціанської комісії.
До другого читання депутати внесли майже 2 тис. поправок до законопроекту про Антикорупційний суд. Минулого тижня пленарного тижня парламент розглянув 1072 із 1974 правок до законопроекту “Про Вищий антикорупційний суд”.
В Адміністрації Президента розраховують на ухвалення Верховною Радою закону про Антикорупційний суд наступного пленарного тижня, що розпочнеться 5 червня.