Варфоломій про надання автокефалії УПЦ: Втручаємося, бо це наш обов'язок
Про це йдеться у зверненні Вселенського патріарха з нагоди 85-ї річниці Голодомору в Україні, оприлюдненому у середу на сайті УПЦ КП.
"Неприпустимим є те, що Вселенський престол – який згідно зі Святими канонами відповідає за єдність та стабільність православ'я – залишався б байдужим, коли православні люди, такі як український народ, страждають та шукають вирішення церковних проблем, які мучать їх протягом століть. Ми втручаємося, тому, що це є наш обов'язок... заради істини і традицій церкви, захисту канонічного порядку та ідентичності православ'я, завжди для розбудови тіла Христового, а не для себе і не для демонстрування світової сили чи влади. Залишаючись байдужими, ми залишилися б без виправдання перед Богом та історією", - зазначив Вселенський патріарх.
Він наголосив, що ця велика відповідальність матері-церкви "не має меж".
"Тому так само, як ми надали автокефалію всім помісним церквам, Священний синод вирішив надати автокефалію багатостраждальній православній церкві в Україні, щоб вона також приєдналася до повноти православ'я в єдності та внутрішньому мирі. Тільки перший престол православ'я, Константинопольська церква, має цю велику відповідальність згідно зі Святими канонами", - йдеться у зверненні патріарха Варфоломія.
Згадуючи трагедію Голодомору в Україні, він також наголосив, що "церква не толерує несправедливість чи будь-яку силу, направлену підривати суспільну згуртованість". "Навпаки, вона наголошує на суспільному вченні християнського Євангелія, закликаючи до служіння один одному та благодійності", - підкреслив патріарх.
Як повідомлялося, 11 жовтня синод Вселенського патріархату вирішив надати Томос про автокефалію православній церкві в Україні. Тепер у Києві має бути скликаний Собор за участю архієреїв УПЦ КП, УАПЦ, а також УПЦ МП, які звернулися до Вселенського патріарха з проханням про Томос. Собор здійснить церковне об'єднання, створивши єдину помісну УПЦ, і обере її предстоятеля. Після цього відбудеться отримання предстоятелем єдиної помісної автокефальної УПЦ Томоса як документа (грамоти).
Водночас РПЦ у зв'язку з рішенням Вселенського патріархату про надання автокефалії Українській церкві заявила про розірвання зв'язків з Константинополем.
13 листопада Собор єпископів УПЦ МП у Києві ухвалив рішення про неможливість долучення єпископату, духовенства та мирян до процесів надання Томосу про автокефалію української церкви. Крім того, Собор засудив рішення Священного синоду Константинопольського патріархату від 11 жовтня щодо встановлення юрисдикції Константинопольського патріархату на території України та заявив про припинення з ним євхаристійного спілкування. При цьому в УПЦ МП назвали рішення Синоду Константинопольського патріархату від 11 жовтня 2018 року стосовно українського церковного питання "недійсними та такими, що не має жодної канонічної сили".