Більше третини переселенців не знають про свої виборчі права
Про це зазначила під час презентації результатів дослідження Національної системи моніторингу "Ситуація з ВПО" представниця Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні Естер Руїзс де Азуа Хіменес, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Кількість опитаних, які позначили, що вони як ВПО не мають права голосу, становить 37%. Також 23% респондентів відмітили, що вони "не вірять у вибори, не довіряють владі", - заявила вона.
У свою чергу заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО Георгій Тука поскаржився на низьку обізнаність своїх виборчих прав як серед ВПО, так і загалом по країні, а також відмітив, що, порівняно з попереднім раундом дослідження, кількість ВПО, необізнаних зі своїми виборчими правами, зросла з 31% до 37%.
"На жаль, я бачу таку ситуацію, коли рівень комунікації між владою і власним населенням є, м'яко кажучи, незадовільним. Для мене досить дивним виявилось зростання непоінформованих людей, адже за цей період було чимало інформаційних приводів, щоб роз'яснювати, в тому числі і переселенцям, про стан виборчого законодавства і про ті зміни, які ми підготували і передали до ВР. Я зараз не можу пояснити чому збільшився рівень непоінформованих громадян за цей період. За логікою, він повинен був зменшитись", - заявив він кореспонденту Укрінформу.
Водночас у МінТОТ зауважили, що наразі відомство готує інформаційну кампанію щодо виборчих прав ВПО і незабаром інформаційні буклети будуть розповсюджені у відділеннях Ощадбанку, на КПВВ та в управліннях соціального захисту.
Відповідно до результатів дослідження Національної системи моніторингу "Ситуація з ВПО" станом на вересень 2018 року, 44% переселенців мають намір голосувати на наступних президентських та парламентських виборах в Україні, 33% не збираються голосувати. Ще 21% обрали відповідь ,"не знаю", а у 2% "немає відповіді". При цьому серед причин, з яких ВПО не збираються голосувати на наступних загальноукраїнських виборах, 37% вказали те, що "як ВПО, я не маю права голосу", ще 23% "не вірять у вибори, не довіряють владі", 12% не знають, як голосувати у місці переміщення, 8% вважають, що немає кандидатів, за яких вони могли б проголосувати. Релігійні міркування як причину неучасті у виборах вказали 2% опитаних, а 1% заявили, що не мають на це часу. Інші причини вказали 1% опитаних, а 13% стверджують, що ніколи не цікавилися участю у виборах. У решти відповіді не знайшлося.
Також згідно з дослідженням, 64% опитаних переселенців не обізнані з порядком голосування на президентських та парламентських виборах у місці переміщення, 31% - обізнані.
Окрім того, голосувати на наступних місцевих виборах, якби була така можливість, готові 61% опитаних, натомість 19% не голосували б, а решта із відповіддю не визначились.
У дослідженні було опитано 2 405 переселенців шляхом особистих інтерв’ю, а ще 4025 ВПО – шляхом телефонного інтерв’ю (з них – 802 інтерв'ю були проведені із ВПО, які повернулись на непідконтрольну уряду територію). Вибірка була створена на основі бази даних реєстрації ВПО, що ведеться Міністерством соціальної політики України. У процесі дослідження людей опитали стосовно їхнього рівня зайнятості, добробуту, доступу до соціальних послуг, рівня інтеграції в місцеві громади.
Проект "Національна система моніторингу ситуації з ВПО в Україні" фінансується Європейським Союзом та впроваджується Міжнародною організацією з міграції (МОМ).