Зеленський: Україна долучилась до створення Міжнародного договору про пандемію
Про це він написав у Твіттері у зв'язку з підписанням Комюніке щодо Міжнародного договору про пандемію, повідомляє Укрінформ.
«Держави мають разом працювати над створенням міжнародної угоди про готовність і реагування на пандемії. Слід об’єднатися, щоб бути краще готовими до узгодженого прогнозування, запобігання, виявлення та ефективного реагування на пандемії», - підкреслив Зеленський.
Водночас на сайті Президента оприлюднено текст Комюніке щодо Міжнародного договору про пандемію, в якому відзначається, що пандемія COVID-19 є найбільшим викликом, з яким світова спільнота стикалася з 1940-х років, й демонструє, чому необхідні спільні дії для створення більш надійної міжнародної архітектури охорони здоров'я.
У Комюніке йдеться, що підписанти сподіваються, що спільною боротьбою з пандемією COVID-19 зможуть побудувати міцнішу міжнародну архітектуру охорони здоров'я, яка захистить майбутні покоління.
«Будуть інші пандемії та інші серйозні надзвичайні ситуації в галузі охорони здоров'я. Жоден уряд чи багатостороннє агентство не можуть впоратися з цією загрозою поодинці. Питання не в тому, чи це буде, а в тому, коли. Разом ми повинні бути більш підготовленими, щоб прогнозувати, запобігати, виявляти, оцінювати та ефективно реагувати на пандемії, забезпечуючи високий рівень координації», - йдеться в документі.
Учасники Комюніке вказують, що прагнуть забезпечити загальний і рівноправний доступ до безпечних, ефективних і недорогих вакцин, ліків і засобів діагностики для боротьби з цією та майбутніми пандеміями.
Також наголошується, що імунізація є глобальним суспільним благом, і потрібно буде якомога швидше здійснювати розробку, виробництво та впровадження вакцин.
«Країни повинні разом працювати над новим міжнародним договором про готовність до пандемії та реагування на неї. Таке відновлене колективне зобов'язання стане важливою віхою у посиленні готовності до пандемії на найвищому політичному рівні. Договір буде заснований на Статуті Всесвітньої організації охорони здоров'я та, із залученням ключових організацій у цій сфері, підтримуватиме принцип «здоров'я для всіх», - зазначається в Комюніке.
Як зауважується, наявні інструменти світової охорони здоров'я, зокрема Міжнародні медико-санітарні правила, мають стати основою такого договору, забезпечуючи міцне й перевірене підґрунтя, яке потрібно буде розбудовувати та вдосконалювати.
«Основна мета цього договору полягатиме в заохоченні загальнодержавного підходу та участі всього суспільства, зміцненні національних, регіональних і глобальних спроможностей та стійкості до майбутніх пандемій», - пояснюється в документі.
Це, у свою чергу, має включати значне розширення міжнародного співробітництва для поліпшення, наприклад, систем сповіщення, обміну даними, досліджень та місцевого, регіонального й глобального виробництва та розповсюдження медичних засобів протидії та заходів із забезпечення громадського здоров’я, таких як вакцини, ліки, засоби діагностики та засоби індивідуального захисту.
Крім того, така мета також має включати визнання підходу «Єдине здоров'я», який пов'язує здоров'я людей і тварин з нашою планетою.
Також очікується, що договір має привести до більшої взаємної підзвітності та спільної відповідальності, прозорості та співпраці в межах міжнародної системи з її правилами та нормами.
«Для досягнення цієї мети ми будемо працювати з главами держав і урядів у всьому світі та з усіма зацікавленими сторонами, включно з громадянським суспільством та приватним сектором. Ми впевнені, що нашим обов'язком як керівників держав та міжнародних організацій є забезпечення засвоєння світом уроків пандемії COVID-19», - підкреслили підписанти Комюніке.
В Офісі глави Української держави поінформували, що Комюніке підписали: Прем'єр-міністр Португалії Антоніу Луїс Сантуш да Кошта; Президент Румунії Клаус Йоганніс; Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон; Президент Європейської ради Шарль Мішель, Президент Південної Африки Сиріл Рамафоса, Прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес; Президент України Володимир Зеленський; генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я д-р Тедрос Адханом Гебреєсус та інші.
Як повідомлялося, глави держави та урядів 23 країн, включаючи Президента України Володимира Зеленського, і Всесвітня організація охорони здоров'я виступили з ініціативою укладання міжнародного договору про глобальну протидію із надзвичайними ситуаціями у сфері охорони здоров'я, якою нині є пандемія COVID-19.