Рада змінила правила «ковідних» закупівель - для деяких медичних товарів знову потрібні тендери
За відповідний законопроєкт №3715 «Про внесення змін до розділу X «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» (щодо виключення можливості здійснення закупівель без використання електронної системи закупівель)» в цілому проголосували 355 депутатів, передає кореспондент Укрінформу.
"Законопроєктом передбачається, що на період дії встановленого Кабінетом Міністрів карантину, відповідно до Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб», позатендерну процедуру буде залишено лише для закупівлі лікарських засобів, вакцин, імунобіологічних препаратів, розхідних матеріалів для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 та медичних виробів для вакцинації від COVID-19, медичного обладнання для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу пацієнтам, хворим на COVID-19, системи постачання медичних газів, щоб лікарні та Міністерство охорони здоров’я України могли оперативно здійснювати їх закупівлю", - йдеться у пояснювальній записці.
Перелік таких лікарських засобів та порядок їх поза тендерної закупівлі має затвердити Кабінет Міністрів.
Закупівлі ж інших товарів та послуг, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), буде здійснюватися в порядку спрощених закупівель, відповідно до статті 14 Закону «Про публічні закупівлі».
Спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону. Строк проведення спрощеної закупівлі - не пізніше, ніж через 20 днів після оголошення закупівлі.
На думку авторів законодавчої ініціативи, запропонований механізм дозволить витрачати державні кошти на боротьбу з пандемією більш раціонально та водночас унеможливить ризики, за якими могли б бути заблоковані нагальні закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів гострої респіраторної хвороби COVID-19.
Загалом у 2020 році поза конкурентною процедурою було проведено 130 тис. «ковідних» закупівель на 27,1 млрд грн. За період січень-квітень 2021 р. таких процедур було 41 тис. на суму 7,4 млрд грн.
Як повідомлялося, у лютому 2021 року народними депутатами було організовано нараду з представниками Міністерства охорони здоров’я, Міністерства фінансів, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Державної аудиторської служби, Антимонопольного комітету, Рахункової палати та державного підприємства «Прозорро». За результатами обговорення учасники наради погодились з необхідністю термінового повернення медичних закупівель у конкурентну площину.