Дробович - про могилу УПА на горі Монастир: Очікуємо на конкретні дії від польської сторони
Про це в інтерв’ю Укрінформу заявив голова Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Антон Дробович.
“Зараз м’яч на боці Польщі. Я знаю, що під час нещодавнього візиту Президента України до Варшави (3 травня – ред.) це питання порушувалося, воно також перебуває на контролі Посольства України у Варшаві. Тому від польської сторони очікуємо конкретних дій щодо відновлення таблиці у первинному вигляді”, - зазначив Дробович.
За його словами, під час відвідання гори Монастир делегація УІНП помітила, що там встановлено систему відеонагляду і безпеки.
“Можливо, це є підготовчим кроком до відновлення таблиці та подальшого контролю за цим місцем, щоб воно не зазнавало актів вандалізму від тутешніх радикалів”, - зауважив Дробович.
Він підкреслив, що Україна зараз краще готова до можливих провокацій в історичній площині на шкоду українсько-польським відносинам.
“Україна вже більше готова до цього, ніж у попередні роки, наскільки взагалі можна бути готовими до провокацій спецслужб. Перш за все, дуже добре, що здійснюються хороші наукові та архівні дослідження на цю тему”, - зазначив Дробович.
Він підкреслив, що незабаром Український інститут національної пам’яті планує презентувати своє дослідження з проблематики Волинської трагедії, що базується на архівних документах.
Як повідомлялося, на горі Монастир неподалік кордону з Україною розташована могила 62-х вояків УПА, два кам’яні хрести 1940-х років з вирізьбленими зображеннями тризуба, а також пам’ятник. Надгробну плиту на могилі було встановлено у 2000 році. Вандали розбили її у 2015 році, а повністю знищили в січні 2020 року.
Торік у жовтні перед візитом Президента Польщі Анджея Дуди до Києва на цій могилі встановили гранітну плиту, на якій викарбувано напис: Братська могила українців, які загинули в битві з радянським НКВС у монастирських лісах в ніч з 2 на 3 березня 1945 року”.
Реагуючи на це, Київ попросив Варшаву відновити оригінальний напис з 2000 року. Тоді на меморіальній плиті був напис: “Полягли за вільну Україну” і вказано імена, прізвища та рік народження 62-х загиблих.
Упродовж 2014-2020 років на півдні Польщі було знищено та сплюндровано вісім українських місць пам’яті. Відео та фото руйнувань цих пам'ятників часто першими публікували російські сайти та ресурси бойовиків на окупованих територіях України. Відтак члени української громади Польщі наголошували, що на ці акти вандалізму треба дивитися у ширшому контексті ведення гібридної війни, спрямованої на погіршення польсько-українських відносин.