7 жовтня. Пам’ятні дати
Цей день встановлено у 2008 році з ініціативи Міжнародної конфедерації профспілок (МКП), найбільшого у світі профспілкового об’єднання, а також за активної підтримки Міжнародної організації праці (МОП; Україна є членом МОП з 1954 року).
Згідно з визначенням Міжнародної організації праці, «гідна праця – це високопродуктивна праця, яка гарантує гідний заробіток та соціальний захист чоловіків і жінок в умовах свободи об’єднання, відсутності дискримінації, безпеки на робочих місцях та поваги до людської гідності»..
Події дня
За деякими джерелами, цього дня, у 1253 році, в місті Дорогочині короновано Данила Галицького. Князь Данило належав до старшої лінії роду Мономаховичів - найавторитетнішої і найвпливовішої гілки великокнязівського дому Рюриковичів. Всі його пращури за батьківською лінією колись посідали київський престол. Через батька, діда й прадіда Данило походив від Мстислава, старшого сина Володимира Мономаха.
Данило народився у 1201 році. Його батько галицько-волинський князь Роман Мстиславович - один з наймогутніших володарів Русі свого часу. Під його владою були всі, за винятком Чернігівського, українські князівства: Київське, Переяславське, Галицьке та Волинське. Однак, у 1205 році Роман Мстиславович загинув на війні в Польщі. Незабаром після смерті князя Романа з новою силою розгорілися чвари між князями. Мати Данила разом з дітьми була змушена втекти спочатку із Галича, а потім і з Володимир-Волинського. Лише через 40 років Данилові вдалося повернути володіння батька. Насамперед, у 1221 році, Данило утвердився на Волині, у 1238 році зміг повернути собі Галич і частину Галичини. І тільки у 1245 році, після перемоги у битві під Ярославом, Данило остаточно підкорив собі всю Галичину. Згодом князь Данило віддав своєму братові Васильку Волинь, а собі залишив Галичину. У цей період авторитет та мудрість Данила та мирне його співіснування із Васильком сприяли зростанню та укріпленню Галицько-Волинської держави. Неймовірно швидко зростають міста: Холм (став резиденцією Данила і фактичною столицею князівства), Львів (названий на честь старшого сина Данила Лева), Угровськ, Кременець, Данилів, Стіжок та інші. Данило успішно воював з польськими та литовськими князями, зміцнюючи західні кордони князівства. Однак найбільшою зовнішньополітичною проблемою князя були монголо-татари. У 1239 році Данило посадив у Києві свого воєводу Дмитра, якому уже через рік довелося захищати місто від кочівних полчищ. На жаль, ця оборона була невдалою і тому вже 1241 року монгольські війська спустошують Галич та Володимир. У пошуках політичної та військової підтримки Данило звертається до Заходу. Папа Римський Інокентій IV відправляє посольство до Данила із короною і обіцянками допомоги у боротьбі проти Золотої Орди. І от, у жовтні 1253 року, у Дорогочині Данило Романович був коронований. Наступного року Папа Римський оголошує «хрестовий похід» проти Орди і закликає Польщу, Чехію, Померанію, Сербію взяти участь у ньому. Однак, європейські країни не підтримали заклику Папи. Не дивлячись на це, Данило все ж таки розпочав військовий похід, щоб відвоювати Київ у монголо-татар. Незважаючи на певні успіхи, йому не вдалося здійснити свій задум та ще й довелося дорого поплатитися: у 1259 році велике ординське військо вдерлося на Галичину і Волинь. Протистояти такій навалі Данило не зміг: він був змушений пристати на вимоги монголо-татар і зруйнувати мури Львова, Володимира, Луцька та кількох інших міст. Лише Холм зберігся недоторканим. Там же, у Холмі, у 1264 році, король Данило Романович відійшов у вічність.
Після смерті Данила Романовича, Галицько-Волинське князівство ще століття зберігало свої державницькі та культурні традиції, поки не втратило незалежність і не потрапило під контроль Польщі та Литви.
У цей день народилися
в Україні…
Маргарита Криницина (1932-2005), кіноактриса, народна артистка України, лауреат Державної премії України ім. О. Довженка.
За походженням Маргарита – росіянка, але майже уся ї творчість пов’язана з українським кінематографом.
Народилася на Уралі. Закінчила у 1955 році Всесоюзний інститут кінематографії, отримала розподіл у Московський театр кіноактора. Грала «гострохарактерні» ролі у різних театрах Москви. Але потім її життя змінилось.
Ще на 4 курсі вона побралася з талановитим українським сценаристом Євгеном Онопрієнком (в його доробку, зокрема, сценарій до фільму «В бій йдуть самі старі»). В 1959 році подружжя оселилось у Києві.
Незабаром вона зіграла зіркову роль, яка принесла їй всесоюзну славу, але водночас ускладнила подальшу кар’єру, бо в Кринициній тепер усі бачили Проню Прокопівну - йдеться про легендарну стрічку «За двома зайцями».
Вона багато разів пробувалася на головні «серйозні» головні ролі – та її не затверджували. Через це вона навіть спробувала накласти на себе руки, але чоловік повернувся додому раніше й її встигли врятувати.
Однією з кращих театральних робіт акторки стала вистава «Жінка з квіткою та вікнами на північ» в Театрі-студії кіноактора у Києві. Роль мала успіх у глядачів, про неї багато писали критики. Втім, навіть після цього нових ролей на сцені не з’явилося, й Криницина пішла з театру.
Загалом Маргарита Криницина зіграла близько сотні ролей у кіно – яскравих і помітних, проте здебільшого це були характерні персонажі другого плану та епізоду.
У 1999 році у Києві, на Андрієвському узвозі, було встановлено скульптурну групу, де закарбовано у бронзі героїню Кринициної разом з Олегом Борисовим – Голохвостим.
Ольга Пілюгіна (1982), художниця, майстриня-килимарка.
Народилася у місті Решетилівка на Полтавщині, яке є центром традиційного українського килимарства. Батьки Ольги – майстри народної творчості, мати – художник по вишивці, батько – художник по килимам. Ткати її навчила старша сестра.
У доробку художниці вже понад 100 гобеленів. А ще вона займається витинанкою та текстильною пластикою (іграшки-мотанки). 10 років Ольга Пілюгіна працювала викладачем Полтавської дитячої художньої школи, написала підручник «Школа ремесел. Соломоплетіння. Килимарство».
Найбільш відомим твором Ольги Пілюгіної є гобелен «Коляда» (2008 р.). Композиція з «Коляди» багаторазово використовувалась у привітальних листівках, на банерах, біг-бордах, обкладинках різноманітних видань.
2013 року отримала Грант Президента України на виконання творчої роботи - гобелена «Гетьманський», що став першим у серії гобеленів «Килимова Україна». Кожен з них було визнано кращим на Всеукраїнському мистецькому проєкті-конкурсі «Кращий твір року». А саме: гобелен «Гетьманський» (2014 р.), гобелен «Розквіт» (2015 р.), гобелен «Козацький» (2016 р.), гобелен «Добробут» (2017 р.), гобелен «Зоряний» (2018 р.), гобелен «Квітуча родина» (2019 р.).
Роботи художниці постійно відзначаються преміями і нагородами, експонуються за кордоном. Зараз вона викладає у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» на кафедрі образотворчого та декоративного мистецтва.
Ольгу Пілюгіну внесено до Національного реєстру нематеріальної культурної спадщини України.
Більше про художницю, її творчість та килимарські традиції:
https://opinionua.com/2018/04/18/natxnenij-polit-u-gobelenax/
Сторінка художниці на ФБ: Tapestries by Olha Pilyuhina / Творча майстерня Ольги Пілюгіної-гобелен
…та у світі
Нільс Бор (1885-1962), данський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики (1922), громадський діяч.
Засновник (1920) і керівник Інституту теоретичної фізики в Копенгагені (Інститут Нільса Бора), який свого часу став міжнародним центром фізиків-теоретиків і відіграв провідну роль у міжнародній співпраці вчених.
Нільс Бор створив першу квантову теорію атома. Багато зробив для становлення і обґрунтування квантової механіки, розробляв теорію атомного ядра.
Як учений Бор формувався в знаковий для фізики період, коли вона впритул наблизилася до вивчення світу атомних процесів і пов’язаних із ним полів. Праці Макса Планка, Альберта Ейнштейна, аналіз спектрів випромінення атомів уже показали незвичність закономірностей мікросвіту. Був накопичений величезний експериментальний матеріал, часом досить суперечливий з огляду на відомі на той час закони. Потрібен був принципово новий підхід для створення фізичної картини атомних процесів. І Бор знайшов такий підхід. Він орієнтував фізиків на дослідження суперечливих аспектів фізичної реальності мікросвіту, сформулював ідею дискретності енергетичних станів атомів, у світлі нових ідей побудував атомну модель, відкривши умови стійкості атомів, і пояснив величезне коло явищ.
Чимало зробив Бор для становлення й інтерпретації квантової механіки, яка виникла в 20-х роках ХХ ст. Зусиллями Бора, його співробітників та учнів була створена стійка система фізичних ідей квантової механіки. В 1927 році він сформулював важливий для її розуміння принцип доповняльності, що стало поштовхом до його відомих дискусій з Альбертом Ейнштейном про детермінізм.