Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Заява КЖЕ щодо нападу на журналістів в Укрексімбанку

Заява КЖЕ щодо нападу на журналістів в Укрексімбанку

Кодекс етики українського журналіста є лише частиною саморегуляції в медіа

Заява
Комісії з журналістської етики
щодо нападу на журналістів програми «Схеми»
в кабінеті голови правління Укрексімбанку

У зв’язку з суспільним резонансом, викликаним нападом співробітників Укрексімбанку на чолі з головою правління Євгеном Мезгером на журналістів-розслідувачів програми «Схеми», а також враховуючи спроби представників банку звинуватити журналістів у порушенні Кодексу етики, Комісія з журналістської етики заявляє наступне.

Ми категорично засуджуємо насильство стосовно журналістів із боку представників державного Укрексімбанку, розцінюємо інцидент як грубе перешкоджання журналістській діяльності та закликаємо Національну поліцію до неупередженого та ефективного розслідування цього випадку.

Зафіксовані на відео слова керівника департаменту банку, де він звинувачує журналістів у нібито порушенні професійної етики, свідчать про повне нерозуміння банкіром механізму та сфери дії Кодексу етики українського журналіста.

Ми здивовані спробами представників банку дати оцінку діям журналістів із посиланням на Кодекс етики. Зокрема, в заяві банку, оприлюдненій на офіційній Фейсбук-сторінці 5 жовтня, міститься припущення про нібито порушення журналістом Кирилом Овсяним Кодексу етики, а також озвучено намір звернутися «до правоохоронних структур та органів, що регулюють діяльність у сфері телебачення і радіомовлення, щодо  аналізу дій журналіста на відповідність вимогам чинного законодавства України і Кодексу етики українського журналіста».

Кодекс етики українського журналіста є частиною саморегуляції в медіа, яка кардинально відмінна від державної регуляції.

Жодна державна інституція, установа, організація не наділена правом оцінювати дотримання журналістами й медіа Кодексу етики.

Ані банк.
Ані правоохоронні органи.
Ані «органи, що регулюють діяльність у сфері телебачення і радіомовлення».

Ми проти того, щоб банкіри залякували журналістів погрозами покарати за нібито порушення Кодексу етики. У випадку з нападом на знімальну групу «Схем» такі погрози є формою тиску на медіа, яке порушило незручну для керівників банку тему.

Тільки Комісія з журналістської етики, як орган саморегуляції роботи журналістів та редакцій в Україні, може встановити наявність чи відсутність порушення в журналістському матеріалі. І встановити це лише після оприлюднення матеріалу, взявши до уваги суспільну важливість теми та засоби її розкриття.

Відповідальність журналіста перед громадськістю має пріоритет перед будь-якою іншою відповідальністю – зокрема, відповідальністю перед роботодавцями і державними органами, йдеться в Глобальній етичній хартії для журналістів, ухваленій на світовому конгресі Міжнародної федерації журналістів у 2019 році.

Висловлюємо свою солідарність із колегами, які виявляють відданість цим принципам.

Комісія з журналістської етики

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-