4 листопада. Пам’ятні дати
Саме цього дня у 1861 році до Львова вперше прибув потяг, який з’єднував територію сучасної України з Віднем, Краковом та Перемишлем. Цей день вважається початком історії залізниць в Україні.
Національним перевізником вантажів та пасажирів є «Українська залізниця». До сфери Укрзалізниці входять Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші підприємства та організації єдиного виробничо-технологічного комплексу.
Загалом залізничний транспорт забезпечує 82% вантажних і 36% пасажирських перевезень, здійснюваних всіма видами транспорту. Експлуатаційна мережа Укрзалізниці складає майже 19,8 тис. км (без урахування окупованих територій). За обсягами вантажних перевезень залізниці України займають четверте місце на Євразійському континенті, поступаючись лише залізницям Китаю, Росії та Індії.
Важливість залізничного транспорту посилюється і тим, що через територію нашої держави пролягають основні транспортні транс'європейські коридори: Схід-Захід, Балтика – Чорне море. Загалом територією України проходять 4 Міжнародні транспортні коридори. На сьогодні довжина національної мережі залізничних транзитних коридорів в Україні складає 3162 км.
Події дня
Згідно з однією з наукових гіпотез, визнану переконливою і в ЮНЕСКО, 4 листопада 1011 року, в Києві почалось будівництво Софійського собору, який вважається одним із найстаріших християнських храмів, що збереглися на території України і Східної Європи. Софійський собор почали споруджувати за Володимира Великого, а завершили за князювання Ярослава Мудрого. Назва собору походить від грецького слова «софія» – «мудрість». Збудований як головний митрополичий храм Русі, Софійський собор був у давнину громадсько-політичним і культурним центром Київської держави. В соборі відбувалися церемонії «посадження» послів; біля собору збиралися київські віча, тут велося літописання, і була створена Ярославом Мудрим перша в Давній Русі бібліотека. Софійський собор прикрашено мозаїками (спочатку було 640 кв. м, збереглося 260 кв. м) Центром композиції є зображення Христа-Вседержителя в головному куполі. Найкраще збереглися мозаїки в центральній апсиді – Богоматері «Оранти», під нею багатофігурна композиція «Євхаристія» та зображення «отців церкви». Зберігся також і груповий портрет сім’ї Ярослава Мудрого.
З 1934 року весь архітектурний комплекс Софійського собору оголошено державним архітектурно-історичним заповідником.
У цей день народилися
в Україні…
Кароль Беднарський (1848-1911), друкар.
Був директором друкарні Товариства ім. Шевченка у Львові, яка за час його керівництва стала найбільшим центром видання української літератури в Галичині. Тут друкувалися всі журнали і збірники НТШ, твори Котляревського, Шевченка, Федьковича, Руданського. Вперше опубліковано збірки віршів Івана Франка.
Михайло Білінський (1882-1921), військовий діяч, контр-адмірал УНР.
Був одним з організаторів українського морського міністерства. У травні-жовтні 1918 входив до складу української делегації, яка вела переговори про умови підписання мирного договору з Радянською Росією у Києві. Був морським міністром УНР, міністром внутрішніх справ УНР. Брав участь у першому Зимовому поході армії УНР. Під час бою з частинами Червоної Армії потрапив в оточення в районі Базару. Не бажаючи здаватись у полон, застрілився.
Євген Голубенко (1956), художник-постановник, сценарист, актор.
Народився у Кам’янці-Подільському. 1972 року вступив до Одеського художнього училища імені Грекова
До 1986 року ховався від соціалістичного реалізму в заняттях, типових для представників андеґраунду: працював сторожем, машиністом котельні, освітлювачем і монтувальником сцени в ТЮГу, штукатуром-маляром у різних РБУ міста Одеси.
Від 1986 року – художник-декоратор на Одеській кіностудії. Від 1992 року – художник-постановник.
Чоловік кінорежисера Кіри Муратової, з якою працював над багатьма фільмами.
Наталія Доляк (1967), письменниця, акторка.
Народилася у Вінниці. Закінчила акторський факультет Харківського університету мистецтв імені Івана Котляревського (2003). У 1990-92 роках була біженкою у Швеції і Фінляндії.
Працювала у Вінницькому обласному театрі ляльок, згодом – у регіональній тележурналістиці. Має двох дітей, сина і доньку. Живе у рідному місті.
Авторка декількох різножанрових романів, п’єс, кіносценаріїв, у тому числі на історичну тематику, гостросоціальні теми, пов’язані з долею пострадянських біженців у Європі.
На окрему увагу заслуговує роман «Загублений між війнами», присвячений надзвичайній особистості – талановитому прозаїку і поету, члену Української Центральної Ради Юрію Будяку (справжнє прізвище Покос).
Сторінка у ФБ: Natalka Doliak
…і у світі
Чарльз Куен Као (1933-2018), всесвітньо відомий фізик китайського походження, лауреат Нобелівської премії з фізики 2009 року.
Професор Као народився в Шанхаї. Вищу освіту він здобув у Британії. Працював у Британії, США і Гонконгу. У 2009 році Чарльз Куен Као отримав Нобелівську премію за досягнення в області передачі світла по волокнах для оптичного зв’язку. Завдяки його роботам в 1975 році Британія стала першою країною, що встановила у себе комерційну оптоволоконну мережу. Ще через кілька десятків років весь світ фактично опинився в павутині таких мереж.