Тарифи, коронавірус і війна: що найбільше непокоїть українців
Про це свідчать результати опитування «Оцінка ситуації та загроз», проведеного на початку грудня Соціологічною групою «Рейтинг», передає Укрінформ
Зростання тарифів на газ і тепло не виключають 72% респондентів, посилення економічної кризи - 67%. Майже половина опитаних очікують зростання захворюваності на COVID-19, при цьому кожен п’ятий вважає це малоймовірним.
Загострення на сході України вважають імовірним 46% опитаних (23% - протилежної думки), масові протести і заворушення припускають 44% (для 30% такий сценарій є малореальним). Найменш імовірним респонденти назвали втягування України у міграційну кризу на польсько-білоруському кордоні (35%) та масове відключення електроенергії для населення (32%).
"За останні півтора року дещо зросло очікування масових заворушень і протестів, а також загострення війни", - зауважують соціологи.
Згідно з їхніми даними, серед основних причин, з яких може відбутись економічна криза в Україні, респонденти називали некомпетентність влади (31%), корупцію (22%), війну на сході України (16%), коронавірус (13%). І лише 8% опитаних вважають причиною світовий вплив, а 5% - енергетичну кризу. При цьому про вплив війни та вірусу частіше говорили молодші респонденти.
Дослідники зауважують, що 40% опитаних добре поінформовані про те, що енергетична криза може спричинити віялові відключення електроенергії, майже стільки ж – чули про це, а близько 20% нічого про це не знають. Водночас 50% респондентів вірять, що Україна може уникнути відключень електроенергії й опалення, 39% - не вірять, ще 12% не змогли відповісти.
"На думку населення, найбільшу відповідальність за справедливі тарифи несе Президент та Кабінет Міністрів – 27% та 24% відповідно. При цьому в динаміці оцінок відповідальність уряду зменшується, а Президента – зростає. Ще 15% перекладають відповідальність на Верховну Раду, 12% - на компанії-постачальники, 10% - на місцеву владу", - зазначають соціологи.
Загалом, за їхніми даними, 70% українців вважають, що країна рухається у неправильному напрямку, 22% – у правильному, 8% – не визначилися.
Опитування проводилося з 1 по 7 грудня шляхом особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face). Аудиторія - населення України віком від 18 років в усіх областях, окрім тимчасово окупованих територій Криму та ОРДЛО. Вибіркова сукупність - 2000 респондентів. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 2,2%.