Суд дозволив заочне розслідування стосовно Курченка
Як передає Укрінформ, про це генеральний прокурор Ірина Венедіктова повідомила у Фейсбуці.
«20 грудня 2021 року Київський райсуд Одеси задовольнив клопотання прокурорів Одеської обласної прокуратури та надав дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно так званого «младоолігарха» із орбіти президента-втікача», - заявила Венедіктова.
За її словами, ця подія дуже важлива для всіх прокурорів: оскільки «молодий і талановитий бізнесмен», до «завдань якого входило збагачення цілої низки чиновників дуже високого рівня часів четвертого Президента України, перебуває за межами України, а точніше у РФ».
За даними слідства, «бізнесменом» була створена злочинна організація, яка завдала шкоди економіці України на суму понад 2,6 млрд грн. Для скоєння злочинів він упродовж 2012-2014 років організував від підконтрольних офшорних компаній фіктивний транзит через територію України нафтопродуктів, а також їх ввезення начебто з метою переробки та реекспорту. Проте насправді нафтопродукти реалізовувались на внутрішньому ринку України без сплати митних платежів і податків.
Як зазначила Венедіктова, з цією метою у восьми областях України було орендовано митні склади, на яких вивантажувались нафтопродукти, а їх вивезення за межі митної території оформлювалось підробленими документами. “У схемі були задіяні як працівники митної служби, так і посадові особи придбаних з метою прикриття злочинної діяльності Одеського нафтопереробного заводу та ТОВ «Лагуна-Рені». Від цих підприємств оформлювались документи про фіктивну переробку та вивезення нафтопродуктів”, - підкреслила генпрокурор.
Під час розслідування за клопотаннями прокурорів судом накладено арешт на майновий комплекс ПАТ «Одеський нафтопереробний завод», який ухвалою слідчого судді від 6 травня 2021 року передано в оперативне управління АРМА. Право управління наразі зареєстровано у відповідному державному реєстрі. Також прокурорами вжито інших заходів для зупинення розкрадання майна цього підприємства. Крім того, за клопотаннями прокурорів накладено арешт на все майно, що належить на праві власності головному підозрюваному – це 28 об’єктів різної нерухомості.
Венедіктова наголосила, що рішення Київського райсуду Одеси від 20 грудня дозволяє стороні обвинувачення провести досудове розслідування стосовно підозрюваного за його відсутності (in absentia) та направити обвинувальний акт до суду для отримання під час спеціального судового розгляду справедливого, законного вироку з конфіскацією майна ПАТ «Одеський нафтопереробний завод», а також усього іншого належного підозрюваному майна.
Прийняття цього рішення стало можливим, зокрема, завдяки змінам до Кримінального процесуального кодексу, внесеним Законом України від 27 квітня 2021 року, якими розширено підстави для отримання судового дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування. Ці зміни надали можливість правоохоронним органам більш ефективно здійснювати повноваження щодо притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які з метою уникнення відповідальності переховуються за межами України, додала генпрокурор.
«Сьогоднішнє рішення суду стало хоч і не кінцевим, але важливим підсумком багаторічної роботи прокурорів та слідчих, яка спрямоване на те, щоб жодна особа, яка вчинила злочини проти нашої держави, не уникла відповідальності», - підсумувала Венедіктова.
Як повідомляв Укрінформ, бізнесмен-втікач Курченко, за даними правоохоронних органів, був активним учасником злочинної організації, що загалом завдала державі збитків на суму понад 14 млрд грн. Курченка, зокрема, підозрюють у багатомільйонних заволодіннях газом, розкраданні державного майна, створенні групи фіктивних компаній.
З лютого 2014 року Курченко переховується в Росії.
Фото: nv.ua