Держатомрегулювання спростовує російський фейк про ядерну зброю на ЧАЕС
Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба інспекції у Телеграмі.
Зазначається, що Держатомрегулювання є компетентним органом державної системи обліку та контролю ядерних матеріалів і з 1994 року веде банк даних всіх ядерних матеріалів, які знаходяться в Україні будь-де: в ядерних реакторах, в сховищах відпрацьованого ядерного палива, у дослідницьких установах, а також збідненого урану, що використовується в якості біологічного захисту в дефектоскопах для контролю якості зварних з’єднань, в онкотерапевтичних апаратах в онкодиспансерах, в контейнерах для перевезення високоактивних джерел іонізуючого випромінювання.
У будь-який час відомо, яка кількість та місце знаходження будь-якої облікової одиниці ядерного матеріалу. Облік ядерних матеріалів ведеться з точністю до 1 грама. Водночас рф до цього часу не створила державної системи для всієї країни, облік ведеться по підприємствах і наукових установах.
Україна відповідно до Угоди про гарантії, починаючи з 1995 року надає в МАГАТЕ інформацію про кількість, місця знаходження та зміни інвентарної кількості ядерних матеріалів, а також про наукову діяльність, пов’язану з ядерними установками та ядерними матеріалами. Ця інформація ретельно перевіряється інспекторами МАГАТЕ під час інспекційних перевірок у місцях знаходження ядерних матеріалів або здійснення відповідної діяльності. Перевірки здійснюються за допомогою сучасних приладів вимірювання.
Крім того, інспектори використовують печатки різного виду: від звичайних металевих «пігулок», що скріплюють у себе кінці металевого тросику до складних електронних, які фіксують дату та час її накладення та зняття. Також у деяких приміщеннях атомних станцій, включаючи Чорнобильську, застосовуються системи відеоспостереження за використанням ядерних матеріалів.
Держатомрегулювання офіційно стверджує, що за 26 років застосування гарантій МАГАТЕ, жодного разу не звинувачено Україну в недотриманні вимог Угоди. Проте за результатами застосування гарантій у 2010 році Україна отримала так званий розширений висновок, і з того часу застосовувались інтегровані гарантії.
Як повідомляв Укрінформ, напередодні, у суботу, президент рф володимир путін заявив, що Україна нібито прагнула виробництва ядерної зброї, і спробував цим виправдати російське вторгнення 24 лютого. При цьому він некоректно виклав українську позицію щодо її ядерного статусу та відмови від нього в обмін на гарантії безпеки, суверенітету та недоторканності кордонів, що було зафіксовано 1994 року Будапештським меморандумом.
Насправді 18 лютого президент України Володимир Зеленський закликав до переговорів у рамках меморандуму. Після цього МЗС України заявило, що на виконання доручення Президента Володимира Зеленського від 21 лютого Україна визначатиметься з подальшими заходами щодо забезпечення власної безпеки після проведення негайних консультацій високого рівня з країнами-учасницями Будапештського меморандуму, серед яких і росія.
24 лютого президент рф володимир путін оголосив про початок вторгнення в Україну. Російські війська обстрілюють та знищують ключові об'єкти інфраструктури, здійснюють масовані обстріли житлових районів українських міст та селищ з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет.
В Україні запровадили воєнний стан та оголосили загальну мобілізацію.
Україна офіційно направила позов проти Російської Федерації до Міжнародного суду ООН у Гаазі.