Мобільна медицина: допомога всюди, де треба
За даними Міністерства охорони здоров’я України, протягом двох років повномасштабної війни російські загарбники пошкодили або зруйнували в Україні щонайменше 1736 медичних закладів, з яких 201 зруйнований повністю. Найбільше постраждали лікарні, поліклініки та амбулаторії у прикордонних і прифронтових областях.
Але Україна живе і житиме: кожен третій медзаклад уже відновлений повністю, а кожен п’ятий – відбудований частково або перебуває у процесі відбудови. Проте й війна триває, і ворог далі чинить воєнні злочини, атакуючи цивільні об’єкти, включно з медичними.
МОБІЛЬНІ МЕДИЧНІ КОМАНДИ – МОБІЛЬНЕ РІШЕННЯ
Проєкт USAID «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» нині має складник із відновлення доступу до медичних та психосоціальних послуг, ним охоплені вісім громад у Київській, Чернігівській та Житомирській областях. Деякі з цих громад були тимчасово окуповані в перші місяці повномасштабного вторгнення, що погіршило і так ускладнений доступ жителів громад до медичних послуг. Тож йдеться про мобільні медичні команди та мобільні аптечні пункти.
З січня 2024 року разом із партнерськими організаціями БО «100 відсотків життя. Київський регіон», БО «Чернігівська Мережа» та ГО «Ін Тач Юкрейн Фундейшн» у проєкті запущено мобільні медичні команди та налагоджено роботу «амбасадорів здоров’я». Отже, фахівці мобільних медичних команд регулярно приїздять у громади, запрошують жителів скористатися можливістю перевірити стан здоров’я.
Команди, до складу яких входять сімейний/а лікар/ка, психолог/гиня, соціальний/а працівник/ця та медичні сестра або брат, працюють у Баришівській та Тетіївській громадах Київської області; Словечанській, Народицькій та Олевській громадах Житомирської області, Талалаївській, Срібнянській та Варвинській громадах Чернігівської області.
На жаль, досі є аксіомою, що віддалені населені пункти мають обмежений доступ до медичних послуг через ускладнену логістику. Технічний радник проєкту USAID «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» Олександр Комаріда стверджує:
- Жителям сіл та селищ міського типу доводиться шукати способи самостійно дістатися до лікаря у разі потреби або ж звертатися до методів народної медицини. У переважній більшості випадків до лікарів жителі віддалених населених пунктів не звертаються, а захворювання прогресують.
Серцево-судинні хвороби та проблеми, пов’язані з легенями, стан психічного здоров’я – це те, що переважно турбує пацієнтів. На 14 травня 3 328 людей отримали 41 550 медичних та психосоціальних послуг. За участі лікарів мобільних медичних команд жителі громад можуть пройти скринінг на неінфекційні захворювання (цукровий діабет, хронічне обструктивне захворювання легень, депресію, порушення слуху тощо), отримати психологічну підтримку, включно, якщо є звернення за фактом гендерно-зумовленого насилля, та іншу допомогу.
Також лікарі мобільних медичних команд за потреби перенаправляють пацієнтів до вузькопрофільних фахівців. Невдовзі запуститься ще одна важлива послуга для маломобільних пацієнтів, пацієнтів із поганим станом здоров’я абощо: їм допоможуть дістатися до потрібного медичного закладу.
ДОСТАВЛЕННЯ ЛІКІВ – ЦЕ АКТУАЛЬНО ДЛЯ СЕЛА
Додатково до можливості отримати консультацію лікаря мобільної медичної команди пацієнти можуть розраховувати на те, що призначені їм ліки будуть доставлені в їхній населений пункт.
Переважно аптеки працюють у містах або селищах міського типу, а в невеличких селах – ні. Частково це пов’язано з масовим закриттям аптечних кіосків у селах понад 10 років тому, частково з тим, що затрати на дотримання вимог щодо приміщення аптеки (безпека, температурний режим тощо) не співмірні з рентабельністю, їх утримання є економічно недоцільним. А ще молоді спеціалісти – ті ж провізори – після закінчення навчання переважно не розглядають села як бажане місце роботи, тобто літніх працівників, які вийшли на пенсію, немає ким замінити. Усі ці фактори доповнюються наслідками повномасштабного вторгнення і, як результат, жителі віддалених сіл вимушені долати десятки кілометрів, щоб придбати ліки.
Саме тому у восьми громадах Київської, Житомирської та Чернігівської областей у тісній співпраці з ДП «Укрвакцина» та Національної служби здоров’я України запустили мобільні аптечні пункти: це переобладнані автомобілі-рефрижератори, які доставляють ліки, зокрема і препарати за програмою «Доступні ліки» за маршрутами мобільних медичних команд. Мобільні аптечні пункти виїхали на перший маршрут 14 травня, і за новинами запуску можна стежити на fb-сторінці проєкту.
Усе, як у місті: жителі громади, яким були призначені препарати з переліку «Доступних ліків», можуть отримати їх безоплатно або з частковою доплатою, а усі інші препарати – придбати на місці. У мобільних аптечних пунктах передбачені окремі шафи, полиці та холодильники для розміщення в них різних видів ліків та дотримання необхідної температури, що гарантуватиме їх безпечність.
Раніше, у січні 2024-го, такі ж мобільні аптечні пункти запустилися іншими проєктами за співпраці з Міністерством охорони здоров’я. Наразі 8 мобільних аптечних пунктів працюють уже в 4 областях: Харківській, Миколаївській, Черкаській та Чернігівській.
КОМПЛЕКСНЕ РІШЕННЯ ДЛЯ ВІДДАЛЕНИХ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ
Проте саме проєктом «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» у Київській, Житомирській та Чернігівській областях запроваджено комплексний послідовний підхід: мобільні медичні команди й мобільні аптечні пункти працюють у синергії. Лікар мобільної медичної команди призначає ліки, а мобільний аптечний пункт невдовзі їх доставляє.
Олександр Комаріда додає:
- Тут важливо розуміти рівень комфорту жителя громади, який спочатку поспілкується з амбасадором здоров’я, надихнеться відвідати лікарів мобільної медичної команди, яка завітає в село, отримає призначення до вузькопрофільного спеціаліста, до якого його зможе відвезти спеціальний транспорт, а потім ще й ліки привезуть і видадуть безоплатно, якщо це «Доступні ліки».
- Ми активно впроваджуємо комплексні мобільні послуги для відновлення доступу до них на рівні громад. Це не лише про зручність для жителів, це також про підхід, який може перейняти місцева влада та запровадити аналогічні послуги, оплачені коштами місцевого бюджету, – стверджує Володимир Курпіта, директор проєкту USAID «Інновації для подолання епідемії ВІЛ».
Проєкт розробить методологію, фінансово-економічні обрахунки для запроваджених мобільних послуг, а також організує навчання для представників громад щодо варіантів включення цих послуг до місцевих програм соціально-економічного розвитку.
В Україні запуск мобільних аптечних пунктів є пілотним проєктом, який має добрі перспективи через високий попит на такі послуги. У багатьох країнах світу мобільні аптечні пункти стали природною і невід’ємною частиною системи охорони здоров’я, на роботу якої покладаються сотні й тисячі пацієнтів у віддалених населених пунктах, що не мають доступу до стаціонарних аптек.
Матеріал розміщено згідно з пунктом 3 статті 9 Закону України №270/96-ВР від 03.07.1996 і Закону України №2849-IX від 31.03.2023 та на підставі Договору.
п.3 ст.9 Закону України №270/96-ВР від 03.07.1996: Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару, який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів, користувачів) щодо цих особи чи товару та який розповсюджується за грошову чи іншу винагороду, повинен ідентифікуватися як реклама з дотриманням вимог цього Закону з використанням слова «реклама».
Підготовка цього матеріалу стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Надзвичайну ініціативу Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІД. Зміст є винятковою відповідальністю Пакту та партнерів i необов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
Валерія Діденко