У Києві презентували проєкт для підвищення обізнаності про забруднення земель мінами
Під час заходу були презентовані страви, приготовлені з продуктів, вирощених на розмінованих землях, передає кореспондент Укрінформу.
У Києві представили проєкт Soul of Soil («Душа землі») / Фото: Світлана Ткачук, УкрінформПроєкт, зокрема через кулінарію, має привернути увагу до проблеми забруднення території України мінами й іншими вибухонебезпечними предметами.
«Гуманітарне розмінування - це те, чим треба займатися вже зараз, адже нам потрібно повертати людей і створювати безпечні умови для життя і праці українців. Власне, тому ми зробили такий спільний проєкт із Програмою розвитку ООН та Ольгою Мартиновською (українською шеф-кухаркою, - ред.), щоби показати, що у гуманітарного розмінування є людське обличчя, що йдеться про долі дуже конкретних людей, які не можуть обробляти поля через їхню забрудненість. Оскільки ми найбільш замінована країна в світі і перед нами постають безпрецедентні виклики, нам потрібно об'єднувати зусилля з партнерами», - зазначила перша віцепрем'єр-міністерка - міністерка економіки України Юлія Свириденко.
У столиці представили проєкт Soul of Soil («Душа землі») / Фото: Олег Терещенко, ПРООНВона також поінформувала, що на захід запросили послів різних країн для того, щоб ще раз звернути їхню увагу на проблему гуманітарного розмінування України, «щоби вони передбачили відповідні кошти у своїх бюджетах на наступний рік і могли підтримувати операторів та їхню матеріально-технічну базу, щоби у нас було більше машин для розмінування, і ми пришвидшилися в цьому процесі». Свириденко додала, що вже 35 тисяч км² землі повернули у використання після розмінування.
У межах проєкту презентували п'ять традиційних українських страв, приготовлених із продуктів, вирощених на розмінованих територіях. Зокрема, борщ та пампушка з салом уособлює Київщину, деруни з білими грибами - Чернігівщину, гречаники - Харківщину, гречаний медівник з малиною - Миколаївщину. Також шеф-кухарка Мартиновська приготувала «найдорожчу страву світу» - кабачкову ікру. Ця закуска стала такою через те, що для її приготування довелося розмінувати майже 6 тисяч га території із залученням спецтехніки. Страву можна спробувати у двох київських ресторанах безплатно як комплімент.
Зі свого боку заступник генсекретаря ООН та заступник адміністратора Програми розвитку ООН Хаолян Сюй зауважив, що чверть території України замінована, і ця ситуація має значний вплив на життя людей та економіку країни.
За його словами, ООН, Євросоюз та Світовий банк оцінюють вартість розмінування українських земель приблизно у $34,6 мільярда. Сюй зауважив, що робота ООН спрямована на підтримку українського уряду. Зокрема, разом з іншими партнерами організація допомогла напрацювати стратегію розмінування на десятиріччя, яка вже імплементуватиметься протягом трьох років.
Раніше проєкт Soul of Soil презентували на Конференції з питань протимінної діяльності в Україні (UMAC2024), що проходив у Лозанні (Швейцарія) 17-18 жовтня.
Як повідомляв Укрінформ, під час Конференції з питань протимінної діяльності в Україні-країни-партнери оголосили про додаткові зобов'язання на підтримку гуманітарного розмінування на суму майже 70 млн дол.