Challenger 2: упевнено б’є радянські танки, проявляє високу живучість

Challenger 2: упевнено б’є радянські танки, проявляє високу живучість

Інфографіка
Укрінформ
Британія першою передає Україні бойові танки Challenger 2. Перші 4 танки мають надійти до України зовсім скоро

Британський міністр оборони Бен Воллес нещодавно оголосив черговий пакет військової допомоги. Цього разу Лондон нарешті наважився надати Києву ескадрон з 14 танків Challenger 2 для боротьби з російською військовою агресією.

"Союзники України мають прискорити наші колективні зусилля, щоб різко, економічно і військово утримати тиск на Володимира Путіна", – наголосив міністр.

Британія стане першою західною державою, яка почне постачати в Україну повноцінні основні бойові танки.

За інформацією ЗМІ
За інформацією ЗМІ

FV4034 Challenger 2 — основний бойовий танк британської армії. Компанія Vickers Defence Systems розробила бронемашину в 1990-х роках. Танки Challenger 2 стоять на озброєнні Великобританії та Оману. Машина використовувалась в бойових діях в Ірані, Косово, Боснії та Герцеговині.

Танк озброєний 120-мм нарізною гарматою. Вона стабілізована у двох площинах, привід наведення повністю електричний. Боєкомплект бойової машини становить 52 снаряди.

Найкращий бронебійний підкаліберний снаряд L27 має потенціал пробиття броні у 700 міліметрів. Для порівняння, радянський танк Т-80У зразка 1985 року за західними оцінками має можливість пробиття лобової проекції башта/корпус 780 мм, що очевидно більше або на межі можливостей L27. У той же час можливостей цього снаряду з головою вистачить для боротьби з танками Т-72, Т-64 та Т-62.

Challenger 2 обладнаний комбінованим стабілізованим прицілом із вбудованим лазерним далекоміром. Також на танк встановлено два тепловізори – один для командира, інший для навідника. Дальність стрільби Challenger 2 HESH-снарядом становить 8 км. Цикл прицілювання-ураження займає 8 секунд. Добре навчений екіпаж може вражати до семи цілей за хвилину.

А у ході навчань та випробувань окремі екіпажі вражали вісім цілей за 42 секунди. Тобто трохи більше 5 секунд на ціль.

Всього за час порівняльних випробувань західних танків точність склала німецький Leopard 2A5 – 78,65%; американський M1A2 Abrams – 72,21%; французький Leclerc – 72,03%; та британський Challenger 2 - 69,19%.

Боєкомплект 120-мм гармати складається з бронебійних оперених підкаліберних, фугасних, а також димових снарядів,.

Дизельний двигун об’ємом 26 літрів розвиває потужність у 1 200 кінських сил. Під час операції "Буря в пустелі" двигуни цього сімейства продемонстрували найкращий рівень надійності - 100%, причому кожна машини мала в середньому 100 км пробігу на день протягом усієї кампанії. На шосе цей двигун розганяє танк до 59 км/год, по пересіченій місцевості – 40 км/год. Вага Challenger 2 – 62-75 т, залежно від модифікації та додаткового обладнання.

Незважаючи на повну бойову вагу, що досягає 75 тонн з додатковим бронюванням, Challenger 2 - досить мобільний танк. Британські військові ще в 2013 році заявили підтверджену експериментально дальність ходу у 550 км без дозаправки, з максимальною швидкістю 59 км/год.

Challenger 2 є одним з найважчих західних танків: лобові проекції корпусу та башти містять блоки багатошарової комбінованої броні «Дорчестер». Таку ж схему бронювання використовують і американські Abrams. Хоча склад броні Дорчестер залишається засекреченим, відомо, що вона складається з керамічних елементів-пластин, укладених у металеву обойму і з'єднаних із тильною плитою та кількома еластичними шарами за схемою сталь-кераміка-сталь. Через високу твердість кераміки броня має високу стійкість до дії як кумулятивних боєприпасів, так і підкаліберних снарядів кінетичної дії.

Вперше участь у бойових діях Challenger 2 взяв у 2000 році. Під час цієї операції броню танка було посилено. Англійці додали динамічний захист на борти танка, а також встановили додатковий захист лобової частини. Втім, з огляду на характер того конфлікту серйозних боїв за участю «Челленджерів» не було.

У 2003 році в Іраку участь у бойових діях взяли 120 Challenger 2, проте й тоді прямих танкових зіткнень не відбулось. Челленджери постійно виконували завдання вогневої підтримки британських військ. Загалом у ході війни в Іраку було втрачено 1 Challenger 2. Танк був повністю знищений «дружнім вогнем», через помилку, двоє членів екіпажу загинули. Як показує статистика, то Challenger 2 досить живуча та надійна машина. Зафіксовано випадок, коли під час боїв один із челенджерів отримав 15 прямих влучань із протитанкових гранатометів. Жодне з цих влучань не змогло пробити броню і танк успішно своїм ходом повернувся на базу.

Як і всі британські танки, починаючи з Centurion, Challenger 2 має так зване «кулінарне обладнання», призначене для приготування та розігріву їжі та напоїв для екіпажу з 4 осіб.

З початку виробництва усього було випущено близько 500 одиниць Challenger 2. Вартість однієї машини становить 4,2 млн фунтів стерлінгів (понад €4,4 млн).

Богдан Тузов, Київ 

Інфографіка Олександр Шингур

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-