Насильно вручені жителям ТОТ російські паспорти не мають жодної сили - Мін’юст
Про це Мін’юст повідомляє у Фейсбуці, передає Укрінформ.
«Ситуації, коли особа позбавляється можливості вибору - практика, яка нерідко застосовується російською окупаційною владою задля впливу на поведінку людини, щоб остання діяла не за власним бажанням, а під тиском обставин через страх репресій або встановлення протиправних обмежень. Одним із прикладів може слугувати примусова паспортизація на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України, що є одним із численних доказів порушення прав громадян. Особи, які вчинили суспільно небезпечне діяння з метою уникнення жорстокого поводження, не підлягатимуть відповідальності», - йдеться в повідомленні.
У Мін'юсті нагадують, що ст. 40 Кримінального кодексу України, забезпечує таким особам - за наявності доказів застосування психічного примусу - повний правовий захист у судовому порядку.
Серед заходів, які вживаються агресором на ТОТ, - насильницька русифікація громадян України. Максимальних страждань Росія завдає мирному населенню, адже наявність українського паспорта розцінюється як акт протесту, вказують у Мін'юсті.
«Так, за надскладних умов проживання в окупації, місцеві жителі вимушені взяти російське громадянство. Водночас інформуємо, що такі документи не мають жодної юридичної сили та не визнаються ніде, крім окупованих територій», - наголошують у відомстві.
Зазначається, що насильницька паспортизація є незаконною та не визнається в Україні й у світі, оскільки суперечить принципам і нормам міжнародного права і є порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.
«Відповідальність за діяння, вчинені під примусом або внаслідок страху за своє життя, не може бути рівнозначною відповідальності за дії або бездіяльність тих, хто свідомо підтримує ворога», - пояснюють у Мін'юсті.
Як повідомлялося, у Центрі національного спротиву заявили, що обов’язкова флюорографія мешканців ТОТ стала знаряддям для примушування українців до отримання паспортів РФ.