Днями у Центрі протидії дезінформації відбулася презентація аналітичного звіту «Мілітаризація українських дітей на тимчасово окупованих територіях України». У звіті йшлося про те, що на окупованих територіях українських дітей не лише русифікують, а й мілітаризують – там діють десятки мілітарних організацій, до яких активно залучають школярів. Малечу відправляють до так званих таборів відпочинку, де триває їх ідеологічна обробка. Росія створює цілі мережі для роботи з підлітками, зокрема, з метою втягнути їх до підривної діяльності проти України. Як протидіяти таким планам Кремля, Укрінформ запитав у керівника Центру протидії дезінформації Андрія Коваленка.
- Уточніть, скільки дітей викрала Росія з ТОТ і скільки перебувають на тимчасово окупованих територіях та можуть стати жертвами ідеологічної обробки? Бо цифри у медіапросторі дуже різняться.
- Стосовно викрадених дітей – це більше до ініціативи Президента України BringKidsBackUA, ми займаємося виключно пошуком викрадачів, спецслужбами, агентурою, яка працює всередині України. В тому числі, з мережами пропаганди, які створюються із залученням дітей з ТОТ і відповідно, в Росії.
Наскільки правильно говорити про 19 тисяч викрадених? Як я розумію, зі співпраці з BringKidsBackUA, тут мова про дітей, яких викрадають на територію Росії саме з тимчасово окупованих територій України. Близько півтора мільйона – це діти, які мешкають на тимчасово окупованих територіях. 19 тисяч – це вивезені в Росію діти, яких усиновлюють зі змінною імен та після підробки їхніх документів. Це ті, яких удалося верифікувати.
Ми ж у ЦПД шукаємо в основному викрадачів, кураторів по «Юнармії», по інших організаціях, а також людей у Москві, які координують роботу мережі, що залучає дітей до підривної діяльності проти України.
- Ви вказали, що на порталі War and Sanctions зараз близько 500 фізичних та юридичних осіб, які є у списку викрадачів українських дітей.
- Зараз на порталі понад 300 фізичних осіб та понад 100 юридичних. Крім того, триває робота з пакетом певних людей, які ще на сайті не опинилися, але стосовно яких триває верифікація. Після цього вони будуть внесені до цієї бази.
Так само по розділу «Рупори Кремля», куди входять особи, які курують мережі пропаганди і долучають до них дітей із тимчасово окупованих територій. Зараз там 58 осіб, але пакет із мінімум 15 особами проходить верифікацію. Тобто цей портал регулярно наповнюється, але кожне прізвище, кожна організація мають бути підтвердженими. Ми не з неба беремо факти, будь-яка інформація проходить декілька етапів верифікації.
- Ви потім передаєте цей список для санкцій міжнародним партнерам?
- Звісно, передаємо Європейському Союзу, Сполученим Штатам Америки. Також перелік цих осіб надається міжнародним судам і для впровадження національних санкцій окремими країнами. Національні санкції – це зачіпка для того, щоб додатково підштовхнути історію з міжнародними обмеженнями, тому що міжнародний санкційний режим дуже повільний. Вони проводять перевірку наших даних, і це все розтягується.
- Але ж є успішні приклади?
- Є, в тому числі у 15 пакеті санкцій проти Росії від ЄС. Серед тих, проти кого запроваджено санкції, є культурні рупори Кремля, які приїжджали до дітей у табори і проводили з ними так звані патріотичні заняття. Це теж частина ідеологічної обробки. Всі ось ці люди ще з часів Кобзона працюють з російськими спецслужбами.
- Можливо, це ефективний механізм, щоб ці люди, які займаються ідеологічною обробкою українських дітей, знали, що вони потраплять під санкції?
- Санкції – це потрібний механізм, але слід зрозуміти, що багато з цих людей намагалися «скинути» свою нерухомість на Заході через страх її втратити. Вони побачили, як арештовують будинки і яхти їхніх колег, тож намагалися продати своє майно, або переоформити його на підставних людей. Правоохоронні органи цим займаються, але це довгий процес.
Ці люди зараз намагаються сконцентруватися біля режиму Путіна, який дає їм блага. Той самий Шаман – один із ключових культурних пропагандистів для молоді – в Росії він отримує величезні контракти, йому не потрібно кудись їхати, він себе комфортно почуває в складі режиму. Тому важливо, щоб санкції били по ключових ресурсах Росії, зокрема, по енергетиці. А поки режим зберігатиме можливість компенсувати всім цим злочинцям втрати їхніх потенційних європейських прибутків, частина з них будуть продовжувати злочинну діяльність.
Як тільки ресурс Кремля буде потрошку знижуватися, ці люди шукатимуть можливості співпраці з Заходом і почнуть зливати режим.
Тетяна Пасова