На відбудову України мають бути спрямовані всі заарештовані активи РФ - американський експерт
Таку думку висловив помічник державного секретаря США з питань міжнародної безпеки і нерозповсюдження у 2005-06 роках Стівен Рейдмейкер під час спеціальної події Київського безпекового форуму, передає Укрінформ.
"Канада вже взяла на себе цю провідну роль – прийняла закон, згідно з яким російські активи, що знаходяться в Канаді, можуть бути використані в цих цілях. США можуть зробити те саме. Але найбільше російських грошей у Європі. Тому думаю, американці мусять піти за прикладом Канади, і тоді Європа піде за прикладом Канади і США", – сказав він.
За словами Рейдмейкера, немає жодних сумнівів, що за міжнародним правом Росія відповідає перед Україною за величезну шкоду, завдану в результаті незаконної військової агресії, і мусить відшкодувати відповідні збитки.
Він нагадав, що останнім прикладом колосальної агресії у світі було вторгнення Іраку в Кувейт.
"І Ірак поніс фінансову відповідальність – він за 30 років виплатив компенсацію всім, хто постраждав у Кувейті. Ця компенсація була виплачена з іракських нафтових доходів. Росія є великим експортером нафти, і її доходи від нафти також можуть бути джерелом компенсації (Україні – ред.) наступними роками", – вважає експерт.
Рейдмейкер також зазначив, що за оцінками Світового банку, до лютого 2023 року Росія завдала Україні шкоди на 411 млрд дол. "Але з того часу ця сума зросла. Тож в теорії Росія мусить виписати Україні чек щонайменше на ці 400 млрд дол.", – зазначив він, визнавши, що навряд держава-агресор піде на такий крок.
Водночас експерт переконаний, що існують правові механізми, які дозволять міжнародній спільноті спрямувати на відновлення України арештовані за кордоном російські активи.
Київський безпековий форум, заснований фондом Арсенія Яценюка "Відкрий Україну", – це платформа для обговорення проблем війни і миру, національної і світової безпеки.
Як повідомляв Укрінформ, Прем'єр-міністр Денис Шмигаль вважає, що після того, як буде створено міжнародну комісію з конфіскації активів РФ і відповідний міжнародний фонд, першими заморожені активи туди передадуть США і Канада.
Україна вже готує механізм, що дасть змогу конфіскувати до 500 млрд дол. заморожених на Заході російських активів.