У Харкові очікують на місію ЮНЕСКО, яка огляне пошкодження Держпрому
Це підтвердив у коментарі кореспондентові Укрінформу начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
«Ми комунікуємо з місією ЮНЕСКО. Вони вже виїхали, чекаємо їх тут на місці. Вони будуть аналізувати пошкодження. Це по-перше. По-друге, ми проводимо наразі аварійне усунення, це навіть не консервація», - сказав Синєгубов.
Водночас член робочої групи оперативного реагування на пошкодження Росією об'єктів культурної спадщини архітектор Віктор Дворніков занепокоєний тим, як саме роблять тимчасове накриття на зруйнованому під'їзді, та називає роботи «самовільними». На його думку, завдається шкода конструкціям.
«Технічне рішення мало б бути значно більш делікатним», - коментує архітектор появу металевої конструкції.
На запитання Укрінформу щодо думки архітектора Олег Синєгубов відповів: «Це аварійне усунення тих наслідків, які ми маємо. Хай кажуть (архітектори - ред.)».
У громадській організації «Харківський антикорупційний центр» у діях керівництва Дежпрому, яке погодило будівельні роботи, вбачають ознаки кримінального правопорушення.
В організації закликають «негайно припинити самовільні роботи на пам’ятці архітектури національного значення, створити робочу групу з фахівців-реставраторів для консультацій щодо консервації ушкоджених частин будівлі», а також «для недопущення у майбутньому подібних інцидентів та просування включення архітектурного ансамблю до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО створити наглядову раду при обласному комунальному експлуатаційно-виробничому підприємстві «Держпром».
Як повідомлялося, 28 жовтня близько 21:00 росіяни завдали удару ФАБом з УМПК по Шевченківському району Харкова. Були пошкоджені історична будівля – Держпром, у якій розміщуються різні установи та організації, а також лікарня, житлові будинки, заклади харчування. Постраждали дев’ятеро людей, зокрема поліцейський, який перебував на чергуванні.
Держпром (будинок державної промисловості) - пам’ятка національного значення у стилі конструктивізм, яка розташована в центрі Харкова на майдані Свободи. Будівлю, що складається з групи різновисоких «башт» (найвищі – 13 поверхів), сполучених переходами, звели у 1925-1928 рр.
Внаслідок російського авіаудару була зруйнована стіна та поверх одного з під’їздів, пошкоджені близько 700 вікон.
Удар по центру міста 8 листопада завдав будівлі додаткових руйнацій.
7 вересня 2023 року ЮНЕСКО внесла Держпром до переліку обʼєктів для посиленого захисту.
11 грудня 2024 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій повідомило, що до пам'ятки «в екстреному порядку буде застосований механізм «спеціального моніторингу» ЮНЕСКО».
Фото: В'ячеслав Мадієвський