Відбудова України - 2024
ВІДБУДОВА ЖИТЛА
Як, для кого і за чий рахунок
Станом на кінець першого півріччя в Україні було знищено чи пошкоджено понад 143 тисячі приватних будинків та більш як 24 тисячі багатоповерхівок. За оцінками Світового банку, йдеться про пошкодження або повне руйнування 10% нашого житлового фонду.
За майже три роки повномасштабної війни РФ залишила без даху над головою мільйони українських родин – як безпосередньо у зоні бойових дій, в районах, вже звільнених від окупантів, так і за сотні кілометрів від лінії фронту – усюди, куди прилітали (і прилітають) ворожі ракети та БПЛА. Чиєсь житло повністю знищене, чиєсь непридатне для використання без капітального ремонту, чиєсь можна відносно швидко відновити, але наданих державою компенсацій не завжди на це вистачає.
Україна та її міжнародні партнери вже зараз думають, де взяти ці кошти та як налагодити процеси, аби відбудова не затягнулася, як дехто вангує, на століття. А фахівці - управлінці, архітектори, урбаністи, будівельники, енергетики, екологи, - розробляють сучасні підходи й проєкти, які допоможуть якісній модернізації нашого життєвого простору та убезпечать від розбудови по війні чогось на кшталт гетто або «мурашників для людей».
Як варіант, голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк пропонує нідерландський сценарій. Там активно задіюють механізми оренди з викупом. Фонди продають квартири своїм орендарям, пропонуючи чималі знижки, однак з умовою: у разі перепродажу житла отримана маржа ділиться між фондом та продавцем. Такий механізм, на думку народної обраниці, має діяти і в Україні (можливо, у поєднанні з іншим зарубіжним досвідом). Які ще маємо варіанти, читайте в аналітиці Укрінформу.
ЛЮДСЬКИЙ РЕСУРС
Тенденції та виклики 2024 на ринку праці
Коли ми говоримо про підсумки 2024 року, а за літочисленням війни це 13 рік, або третій рік її повномасштабної фази, найчастіше слово, яке звучить від експертів, – втома. Здається, саме воно має шанси стати «словом року 2024».
Поговорили з експертами про те, наскільки важливо знайти ресурс і відновлювати його попри дефіцит кадрів на ринку праці, вікові та гендерні зміни, зменшення зарплат. Читати
БЕЗБАР'ЄРНІСТЬ
План із реалізації Стратегії безбар’єрності в регіонах виконали на 95% - Олексій Кулеба
Основним проєктом Міністерства розвитку громад та територій на наступні роки стане проєкт «Безбар’єрні маршрути». Його реалізовують у Рівному, Полтаві, Вінниці, Славутичі, Тернополі, Бучі та в селищі Опішня Полтавської області.
Віцепрем’єр-міністр з відновлення – міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба під час розширеного засідання Ради безбар’єрності за участю органів місцевого самоврядування заявив, що найближчим часом буде запропонована фінансова модель проєкту «Безбар’єрні маршрути», до якої будуть залучені бюджети різних рівнів – державний, міський, а також підтримка міжнародних партнерів та бізнес-спільноти.
Він також відзначив, що станом на сьогодні в Україні понад 500 територіальних громад створили місцеві ради безбар’єрності, понад 700 громад ухвалили відповідні плани заходів. За його словами, завдяки роботі громад проведено моніторинг ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення та послуг.
«Моніторинг 93 тисяч об’єктів дав наступні результати: 20% з них безбар’єрні, 32% частково безбар’єрні, 48% виявилися бар’єрними об’єктами. Тобто тенденція на зменшення відбувається, але вона дуже повільна», – зауважив віцепрем’єр-міністр.
ОСВІТА
Підземні школи, які будують в Україні, верифіковані Міноборони - Лісовий
«Сьогодні ми бачили абсолютно феноменальну річ - це побудовані готові підземні школи, до яких діти сьогодні вперше повернулися на очне навчання. Якість шкіл насправді безпрецедентна, це дійсно підземна школа з усіма можливостями і умовами для навчання, де діти почуваються комфортно. І Запоріжжя є тут лідером і з точки зору швидкості будівництва, і з точки зору якості. Цей приклад показуємо іншим регіонам», - наголосив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
Щодо фінансування будівництва підземних шкіл, то в бюджеті 2025 року закладено 6 млрд грн на забезпечення безпечних умов навчання. Міністр уточнив, що мова саме про будівництво підземних шкіл.
НОВИНИ ВІДБУДОВИ
- Уряд затвердив проєкт відновлення пошкоджених через агресію РФ об’єктів гідроенергетики
- Європейський інвестбанк надав Україні €55 мільйонів на відновлення соціальної інфраструктури
- У Харківському авіаінституті відновили пошкоджені росіянами навчально-експериментальні майстерні
- Пошкоджений корпус «Охматдиту» планують відновити у 2025 році
- Переселенці отримуватимуть субсидію на оренду житла по всій території України
ІНФОГРАФІКА
На звільнених територіях Херсонщини відновили майже 4900 об'єктів - ОВА
РЕПОРТАЖ
Культурний проєкт "Сад вертепів" обʼєднав молодь з різних регіонів країни задля відродження традицій
Для деяких учасників вертепу виїзд у прифронтові громади є викликом. Разом із проєктом на вертепуванні були і кореспонденти Укрінформу.
СОЦМЕРЕЖІ
Масштабний флешмоб, у якому українці з підконтрольних Україні територій вітають українців на тимчасово окупованих, поширюється в мережі. Запустили акцію учасники гурту МУР. У матеріалах, які розповсюдили українці на ТОТ, вони демонструють годинники, що йдуть за київським часом — на противагу “московському”, — або тримають записки із написами “святкуємо з Україною” тощо.
Слідкуйте за відновленням України з нами - щовівторка ми збираємо усі головні новини, фото та відео відбудови. Підпишіться на нашу щотижневу розсилку Відбудова-2025, щоб дізнаватися усі новини відновлення України першими.
Якщо вам сподобалося, порекомендуйте нас друзям, щоб спільнота зацікавлених людей зростала. Наступний лист з новинами відбудови України очікуйте 07 січня.