Туск закликав співвітчизників «рятувати Польщу» від виходу з ЄС
Своє звернення із закликом до поляків вийти у неділю ввечері на Замкову площу Варшави Туск розмістив у Твіттері, передає Укрінформ.
“Операція по виведенню Польщі з Європи, яку запланував Ярослав Качинський, активно розпочалася. Якщо ми залишимося байдужими, то його ніщо не затримає”,- підкреслив Туск.
Він назвав “зрадою” учорашнє рішення Конституційного суду Польщі, який визнав, що польська Конституція має перевагу над нормами права ЄС. Експрезидент Євроради закликав співвітчизників “рятувати Польщу”, незважаючи на політичні поділи, оскільки “за них це ніхто не зробить”.
Сенат Польщі, в якому більшість мають представники опозиційних сил, під час засідання у п’ятницю прийняв резолюцію на підтримку членства Польщі в ЄС.
“Cенат РП декларує, що стоятиме на сторожі національних інтересів, якими є членство Польщі в ЄС”,- йдеться в резолюції. У документі сенатори зазначили, що сприймають учорашнє рішення Конституційного суду Польщі як таке, що “cуперечить базовим положенням Конституції РП і національним інтересам країни”. В резолюції висловлено побоювання, що це рішення КС, “органу, який контролюється правлячою партією, є правовим початком виведення Польщі з ЄС”.
Як повідомлялося, Конституційний суд Польщі під час засідання у четвер, 7 жовтня, визнав неконституційним верховенство деяких положень договорів ЄС над Конституцією Польщі. Розгляд цього питання здійснювався за запитом прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького.
Після оголошення рішення КС Моравецький привітав його, водночас зазначаючи, що Польща була і залишатиметься в ЄС. Він підкреслив, що рішення КС підтвердило: Конституція РП має перевагу над іншими нормами права. Глава польського уряду зауважив, що схожі рішення раніше приймали інші країни ЄС. Відтак, він не погоджується на те, щоб до Польщі в ЄС ставилися як до країни другої категорії.
На рішення КС Польщі вже відреагували керівники європейських інституцій. Зокрема, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн висловила занепокоєння рішенням КС Польщі та дала доручення відповідним службам Єврокомісії дослідити ситуацію «ретельно та швидко». Водночас, президент Європарламенту Девід Сассолі наголосив, що ЄС не може дозволити жодній з країн-членів порушувати фундаментальні закони та угоди Співтовариства.
Одним з можливих напрямів дій Єврокомісії може бути призупинення Брюсселем виплат Варшаві коштів з європейських фондів, зокрема у рамках Національного плану відбудови.