Лідери країн ЄС та Перської затоки вперше зустрілися в Брюсселі для подолання ескалації на Близькому Сході
Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на Hürriyet Daily News.
«Нашим спільним пріоритетом є негайне та стійке припинення вогню, звільнення заручників і повний гуманітарний доступ до цивільних осіб у Газі», - заявив на пресконференції верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки ЄС Жозеп Боррель.
Він додав, що обидві групи лідерів закликали до припинення вогню в Лівані та засудили напади на війська ООН у країні.
«Ми повинні зробити все, що в наших силах, і мобілізувати всі наші дипломатичні навички, щоб зупинити надзвичайно небезпечну ескалацію», - сказала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Окрім обговорення конфліктів Ізраїлю в Газі та Лівані, йшлося про торгівлю, енергетику та зміни клімату.
"Нам потрібне врегулювання цих конфліктів… Ми сподіваємося, що цей перший саміт стане першим кроком до консолідації наших історичних зв’язків між Радою співробітництва арабських держав Перської затоки та ЄС", - сказав емір Катару шейх Тамім бін Хамад Аль-Тані.
Сторони також обговорили санкційний режим країн Заходу проти Росії через її вторгнення в Україну та спроби ЄС покарати Іран за військову підтримку Москви.
«Впевнена, що ми можемо працювати разом і покладатися на вас, щоб зупинити цю незаконну російську війну», - сказала фон дер Ляєн лідерам Перської затоки.
Участь у зустрічі взяв саудівський наслідний принц Мухаммед бін Салман, який назвав її «безпрецедентною можливістю обговорити питання, що становлять взаємний інтерес». Однак його участь викликала критику через низький рівень дотримання прав людини в Ер-Ріяді.
«Європейські лідери, які посміхаються та потискають руку людині, яка ймовірно відповідальна за розчленування журналіста (Джамаля Хашоггі у 2018 році - ред.), викликають глибоке занепокоєння», — сказав депутат Європарламенту Даніель Фройнд від «зелених».
Правозахисна організація Human Rights Watch закликала лідерів ЄС натиснути на своїх колег із країн Перської затоки щодо реформ.
«Лідери ЄС повинні чітко дати зрозуміти, що звільнення критиків і прогрес у сфері прав людини є життєво важливими для двосторонніх відносин», - сказав Клаудіо Франкавілья, заступник директора Human Rights Watch з питань ЄС.
У спільній заяві після саміту йшлося про зобов’язання забезпечити «повагу, захист і просування універсальних прав людини».
Як повідомляв Укрінформ, країни Перської затоки намагаються завадити Ізраїлю завдати удару по нафтових об’єктах Ірану, оскільки бояться, що їхні власні об’єкти енергетичної інфраструктури можуть бути обстріляні проіранськими угрупованнями.
Фото з сайту hurriyetdailynews.com