Затримання Фінляндією танкера показує, як можна боротися із російським саботажем - The Economist
Операції в «сірій зоні», гібридна війна, “тактика салямі” (стратегія, за якої велика мета підмінюється послідовністю малих, проміжних цілей): існує безліч термінів, що позначають використання росією таємних атак, на які противники не знають, як реагувати.
Останнім театром бойових дій, схоже, стало Балтійське море. Двічі за останні два місяці комерційні судна, пов’язані з росією, звинувачувалися у пошкодженні кабелів шляхом тягнення якоря, повідомляє The Economist.
У листопаді, після того як були перерізані телекомунікаційні кабелі в Скандинавії, датський флот на місяць затримав китайське вантажне судно Yi Peng 3, що прибуло з російського порту. Але Китай відмовився співпрацювати, і судно зрештою вирушило далі.
Потім, на Різдво, енергетичний кабель між Фінляндією та Естонією був перерізаний, імовірно танкером Eagle S, який перевозив російську нафту під прапором Островів Кука. Фінляндія вжила рішучіших заходів – берегова охорона висадилася на борт судна і відвела його до фінської гавані. На борту виявили величезну кількість російського шпигунського обладнання. Фінська прокуратура готує кримінальне звинувачення.
Підводна інфраструктура є привабливою метою для атак у «сірій зоні», в тому числі й тому, що більша її частина знаходиться в буквальному сенсі в «сірій» правовій зоні. Згідно з Конвенцією ООН з морського права (UNCLOS), країни мають повну юрисдикцію лише в межах 12 морських миль (22 км) від своїх берегів.
Багато трубопроводів і кабелів пролягають у їх виняткових економічних зонах, або ВЕЗ (до 200 морських миль від берега), де іноземні судна, що здійснюють «мирне плавання», мають право вільного проходу. Кораблі, які займаються саботажем, не мають такого права, але довести, що вони це роблять, зазвичай означає зупинити судно, що є проблемою курки та яйця.
За договором, за межами територіальних вод відповідальність несе держава прапора, в даному випадку Острова Кука. Це лазівка, але автори UNCLOS і не припускали подібних проблем. Справді, ушкодження підводних кабелів регулюється іншим договором, датованим 1884 роком.
Підводне обладнання також важко захистити. Довжина кабелів у Балтійському морі може становити сотні кілометрів. Багато хто з них оснащений підводними датчиками для виявлення пошкоджень, але військово-морські сили повинні швидко знайти винного.
НАТО має в своєму розпорядженні достатні військово-морські ресурси в цьому регіоні (усі країни Балтії, крім росії, є його членами), але вони в основному були розгорнуті проти традиційних військових загроз, а не для захисту цивільної інфраструктури.
У росії є секретна зброя – тіньовий флот танкерів і вантажних суден, створений для обходу західних санкцій. Вони часто погано обслуговуються, слабо застраховані та належать (офіційно) підставним компаніям у країнах Карибського басейну чи Перської затоки. Крім загрози для кабелів, вони також загрожують довкіллю можливим розливом нафти.
ЯК ПРОТИСТОЯТИ ЦІЙ ЗАГРОЗІ?
По-перше, наслідуйте приклад фінів. Їхня берегова охорона прибула так швидко, що, схоже, спіймала Eagle S на місці злочину. Затримавши танкер, фіни поклали на його власників значні витрати. А порушення кримінальної справи за фінським законодавством проти власників (компанії з ОАЕ) за навмисне завдання шкоди інфраструктурі та проведення розслідування щодо членів екіпажу створює стримуючий фактор для подальших диверсій. Тим часом, НАТО оголосило про посилення патрулювання Балтики.
Далі, розкиньте мережу ширше. Європейські країни мають змусити Китай та ОАЕ не допускати саботажу за допомогою суден під їхніми прапорами, якщо Пекін та Дубай хочуть, щоб їхні компанії розглядалися як кандидати на отримання вигідних контрактів на європейську морську інфраструктуру.
Берегова охорона повинна затримувати погано застраховані судна, щоб допомогти вистежити тіньовий флот росії. Зростаюча гібридна загроза вимагає надійної гібридної відповіді.
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
реклама