Китай і Росія восени можуть перейти на бартерну торгівлю - Reuters
Про це пише Reuters, передає Укрінформ.
Затримки платежів через запроваджені США санкції стали великою проблемою для розрахунків у торгівлі між Китаєм та Росією, і хоча дві країни знайшли деякі обхідні шляхи, такі як використання невеликих регіональних китайських банків, на діяльність яких Вашингтону важче вплинути, проблеми з платежами лишаються.
В російському уряді нарікають, що візит правителя Росії Володимира Путіна до Китаю в травні, на який покладали великі очікування, не виправдав сподівань і сторони не домовились про безпечні механізми проведення платежів між двома країнами.
Бартерна торгівля дозволить Пекіну та Москві обійти проблеми з оплатою, зменшить видимість їх двосторонніх транзакцій для західних регуляторів та обмежить валютний ризик.
Російські співрозмовники Reuters розповіли, що Росія вже розробляє правила для бартерної торгівлі, і припустили, що Китай робить те саме.
Бартерні схеми першочергово планується застосувати до експорту в Китай російської сільськогосподарської продукції, потім поширити на експорт металів із РФ в обмін на машини з Китаю і так далі на торгівлю іншими товарами.
Китай і Росія мають історію бартерних угод, які були звичним явищем двосторонньої торгівлі ще до розпаду Радянського Союзу й продовжували застосовуватись у 1990-х роках, але угоди, які зараз обговорюються, будуть першими приблизно за 30 років.
Мінекономіки Росії в лютому опублікувало документ, у якому російським компаніям надано поради для проведення бартерних операцій, описаних як хороший спосіб уникнути міжнародних розрахунків і готівки. 15-сторінковий документ містить покрокову інструкцію з розрахунку витрат і митних зборів, пояснює необхідні вимоги до бухгалтерського обліку і надає шаблони контрактів для різних видів бартерних угод – двосторонніх, багатосторонніх тощо.
Прозорість звичних засобів розрахунків є стримуючим фактором для двосторонньої китайсько-російської торгівлі, так само як і відсутність між двома країнами механізму прямих платежів.
Голова Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна раніше говорила про платіжну систему країн групи БРІКС «BRICS Bridge», яка має з’єднати фінансові системи країн-членів групи, але прогрес у створенні цієї системи йде повільно і її запуск може відбутись не раніше, ніж через 4-5 років.
Як повідомляв Укрінформ, кілька великих російських експортерів сировини заявили про ускладнення торгівлі з Китаєм, оскільки прямі платежі в юанях все частіше заморожуються або затримуються через західні санкції.
Фото: Wikimedia Creative Commons