Чи встигнемо ми повернути зброю в разі чого? Путін справді поховав план "Новоросія"? І чи зможе Захід дати "по нахабній пиці"?
В останній день вересня Тристороння контактна група повідомила про досягнуту домовленість щодо відведення зброї калібром до 100 мм у зоні АТО. Озброєння повинно відводитися в послідовності «танки-артилерія-міномети». І має пройти у два етапи: по 15 і 24 дні відповідно.
Примітна реакція російських (помірних) ЗМІ. Обговорюючи відведення озброєнь, аналітики заспокоювали глядачів РФ, що це, мовляв, має умовний характер, що зброю буде заховано у кущах, зарито, "перероблено" на дзоти, що два російських корпуси, які дислокуються в Особливій зоні, - достатня сила, щоб контролювати ситуацію.
Чи не вийде так, що відведення зброї, на яке ми так чекали, стане лише імітацією, "картинкою" для новин у західних ЗМІ? Ми справді зачехляємо стволи чи задкуємо, не знімаючи пальців зі спускових гачків? Чи означає відведення озброєння те, що ми з часом отримаємо контроль над кордоном? Чи означає це, що Путін відмовився від думки отримати Маріуполь (російські аналітики кажуть, що проект «Новоросія» похований). Усі ці питання Укрінформ обговорив з експертами.
ЗБРОЮ ЗА ЛІЧЕНІ ГОДИНИ МОЖУТЬ ПІДТЯГНУТИ НАЗАД
Микола Сунгуровський, директор військових програм центру Разумкова:
- Якщо за великим рахунком, відведення озброєнь скоріше імітація. Якщо говорити не про перемир'я, а про вирішення конфлікту, то необхідно було б говорити не про відведення озброєнь, а про відведення військ. Коли ми почнемо відводити війська під наглядом ОБСЄ, то це було б ознакою спроби вирішення конфлікту. Без відведення військ говорити про вирішення конфлікту зарано. Ну, відводиться озброєння, але ж його за лічені години можуть підтягнути назад.
Але позитивом у цьому випадку є те, що інтенсивність обстрілів падає і знижуються ризики для мирного населення.