Презентація звіту про утримуваних Росією українок
Організатори: Ukraine Media Center — Ukrinform, Центр прав людини ZMINA
Учасники: Онисія Синюк - правова аналітикиня ZMINA; Наталія Охотнікова - радниця з прав людини ZMINA; Ольга Гончевська - колишня співробітниця Управління патрульної поліції Херсонської області, яку понад 1,5 місяці незаконно утримували в ІТТ (онлайн); Наталія Сосмій - курсантка Харківського національного університету Повітряних сил ім. І. Кожедуба, яку три тижні незаконно утримували в ІТТ (онлайн); Олександр Зюзь - начальник відділу взаємодії з міжурядовими, державними та неурядовими організаціями Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, ОГП (онлайн); Херсонської обласної прокуратури.
Чому це важливо?
Під час окупації Херсона представники РФ незаконно утримували близько 30 жінок у приміщенні ізолятора тимчасового тримання (ІТТ) № 1 Головного управління Національної поліції в Херсонській області.
Правозахисники Центру прав людини ZMINA зібрали свідчення постраждалих та свідків. Вони розкажуть про обставини та причини незаконних затримань, умови перебування в ІТТ, випадки катувань та нелюдського поводження, зокрема погрози сексуальним насильством, а також про причетних до цих злочинів.
Довідково. Створення аналітичного звіту повністю профінансовано за рахунок Фонду прав людини Королівства Нідерландів. Зміст та думки, викладені в цьому звіті, є відповідальністю авторів та не обов’язково відповідають позиції Королівства Нідерландів.
Контактна особа: Ірина Іванченко, 0997725667, ii@humanrights.org.ua
Формат заходу – офлайн (Зала 1) + онлайн-включення.
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.
Прохання прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників ЗМІ здійснюватиметься перед заходом в агентстві.
Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV, а також ютуб-каналі Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.youtube.com/@mediacenterukraine-ukrinfo5672/about, на фейсбук-сторінці Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.facebook.com/UkraineMediaCenter/, на фейсбук-сторінці Центру прав людини ZMINA, українською та англійською мовами.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w
Підсумкові матеріали:
В херсонському ізоляторі окупанти катували жінок побиттям, електрострумом та водою - дослідження
Під час окупації Херсона представники РФ катували жінок в ізоляторах побиттям, електрострумом, водою, погрозами та приниженням.
Як передає Укрінформ, про це йшлося на пресконференції “Жіночі камери” херсонської катівні: презентація звіту про утримуваних Росією українок”. Організаторами заходу є Ukraine Media Center — Ukrinform та Центр прав людини ZMINA.
За словами правової аналітикині ZMINA Онисії Синюк, правозахисники Центру прав людини ZMINA зібрали свідчення постраждалих та свідків. Зокрема було встановлено близько 30-ти жінок, які в різний період часу утримувалися у приміщенні ізолятора тимчасового тримання (ІТТ) № 1 ГУ Національної поліції в Херсонській області.
“Нам вдалося зафіксувати випадки катувань щодо п'яти жінок. Це побиття, застосування електроструму, використання води. Воду або заливали до рота, або натягали на обличчя бавовняну тканину, заливали водою, тканина щільна, тому не пропускала повітря. Електрошок прикладали до оголених грудей”, - розповіла під час заходу Синюк.
За її словами, жінок постійно принижували. Їх примусово роздягали під час затримання і не тільки, погрожували зґвалтуванням їх та їхніх дітей.
Застосовувалося психологічне насильство та залякування затриманих. Самі катування в ІТТ проводилися вдень і вночі; крики чули в усіх приміщеннях ізолятора, наголошувалося на пресконференції.
Одну з потерпілих змушували слухати крики її чоловіка, якого утримували в камері напроти.
Затримання жінок проходило з порушенням усіх прав. Їм не повідомлялося, чому їх затримують, куди везуть. Кількість людей у камерах удвічі і більше перевищувала норми перебування в ІТТ. На миття в душі відводилося 5 хвилин. Їжу привозили раз на день, в недостатній кількості, до вечора вона скисала. Медичного забезпечення не було, а коли дуже рідко приїжджав лікар, він казав, що жінки симулюють хвороби, розповіли на пресконференції.
Наслідками такого катування та знущання у жінок після їх звільнення були зафіксовані численні хвороби, втрата ваги, стреси тощо, констатували дослідники.
Як повідомляв Укрінформ, у Херсоні знайшли близько 20 катівень, де російські загарбники утримували жителів тимчасово захопленого міста. Система цих в'язниць фінансувалася з РФ на державному рівні.
Прокурори висунули обвинувачення військовим РФ, які знущалися над цивільними в Херсоні
Прокуратура направила до суду обвинувачення стосовно полковника – одного з командирів Росгвардії – та трьох його підлеглих, військовослужбовців РФ, які знущалися з цивільно населення в Херсоні.
Як передає кореспондент Укрінформу, про це повідомив прокурор Херсонської окружної прокуратури Олександр Голубцов на пресконференції "Жіночі камери" херсонської катівні: презентація звіту про утримуваних Росією українок". Організаторами заходу є Медіацентр Україна – Укрінформ та Центр прав людини ZMINA.
"Прокурорами вже направлено до суду обвинувальний акт стосовно російського командира та трьох його підлеглих, причетних до організації та жорстокого поводження з цивільним населенням. Мова йде про заступника начальника управління Росгвардії по Ростовській області – полковника поліції – та ще трьох військовослужбовців РФ. Вони обвинувачуються в жорстокому поводженні з цивільним населенням та в інших порушеннях законів та звичаїв війни", – сказав Голубцов.
За його словами, після деокупації міста Херсона та фізичного доступу до місця, де було вчинено злочин, – будівлі ізолятора тимчасового тримання – правоохоронні органи вжили заходів для встановлення кола осіб із представників країни-агресора, причетних до знущання над цивільним населенням. Установлено потерпілих і свідків, проведено слідчі дії за участю потерпілих, зібрано речові докази, зокрема й біологічні матеріали. Правоохоронці встановили, що обвинувачені російські військові перебували в Херсоні з березня 2022 року. За вказівками російського командира його підлеглі затримували та піддавали тортурам людей з активною проукраїнською позицією, волонтерів, ветеранів АТО, родичів українських правоохоронців тощо.
На цьому, зазначив прокурор, робота не зупиняється: є вже напрацювання щодо низки осіб, серед яких – перебіжчики, зрадники, які пішли працювати на ворога та виконували злочинні накази.
За інформацією Голубцова, встановлено дані шістьох осіб, які перейшли на бік ворога та співпрацювали з ним, з них четверо — це колишні працівники поліції. Перевірка їхньої причетності до вчинення катувань триває.
Як повідомила під час пресконференції в Укрінформі правовий аналітик ZMINA Онисія Синюк, правозахисники Центру прав людини ZMINA зібрали свідчення постраждалих і встановили близько тридцяти жінок, які в різний період часу утримувалися у приміщенні ізолятора тимчасового тримання (ІТТ) № 1 ГУ Національної поліції у Херсонській області.
Правозахисники зафіксували обставини та причини незаконних затримань, неналежні умови перебування в ІТТ, випадки катувань та нелюдського поводження, зокрема погрози сексуальним насильством.
Як повідомляв Укрінформ, у Херсоні знайшли близько 20 катівень, де російські загарбники утримували жителів тимчасово захопленого міста. Система цих в'язниць фінансувалася з РФ на державному рівні.
Відео:
Video:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк