Роми пережили в Україні понад 130 масових розстрілів - історик
Про це сказав науковий співробітник Українського центру вивчення історії Голокосту Михайло Тяглий під час круглого столу в Укрінформі.
"На сьогодні за статистикою, яку ми зібрали за архівними документами, за спогадами, відомо більше 130 випадків масової загибелі ромів у межах сучасних кордонів України. І це дуже багато порівняно з тим, скільки є пам'ятників. Пам'ятники можна полічити на пальцях однієї руки. У нас ще попереду велика робота для того, щоб ідентифікувати ці місця. Ми вже майже не знайдемо свідків, але можемо знайти тих, кому розповідали про це і хто може ідентифікувати пам'ять про це", - зазначив Тяглий.
Підкреслюючи внесок неурядових інституцій, громадянського суспільства в увічнення пам'яті ромських жертв у період Другої світової, він повідомив, що в Циганському театрі "Романс" відкрито виставку, присвячену циганському геноциду на теренах України, яка працюватиме до 15 листопада.
Він також зазначив, що Україна - одна з небагатьох країн, де 2 серпня вважається частиною національного меморіального календаря. Цей день - Міжнародний день голокосту ромів - був запроваджений на державному рівні указом Верховної Ради в 2004 році. Але назву цього дня потрібно змінити - на Міжнародний день пам'яті жертв голокосту ромів. Тож потрібні відповідні пропозиції до Верховної Ради, підкреслив науковець.