Усі законопроєкти щодо змін у мовному законі треба відхилити – Потураєв
Про це голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв сказав у інтерв’ю Укрінформу.
"Моя позиція в тому, що ми маємо відхилити всі три проєкти закону", – сказав Потураєв.
За його словами, не існує проблеми, яку б мали вирішувати відповідні законодавчі ініціативи. Зокрема, Потураєв аргументує необхідність відхилення законопроєкту №4638 про вилучення із закону положень щодо накладення штрафів за порушення закону щодо застосування державної мови у сфері обслуговування тим, що кожен українець може опанувати "простий набір фраз українською" для повноцінного обслуговування клієнта.
"Вибачте, не вивчити на 30-му році Незалежності України фрази "доброго ранку", "добрий день", "доброго вечора" і "до побачення" – це якось дивно", – наголосив голова комітету.
Він також зазначив, що сьогодні, 28 квітня, Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики на засіданні розгляне законопроєкти №4638, №4638-1, №4638-2, якими передбачається внесення змін до мовного закону. Потураєв очікує, що вони будуть відхилені.
Як повідомляв Укрінформ, 16 січня 2021 року набули чинності норми статті 30 Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної", які регулюють використання державної мови у сфері обслуговування споживачів.
Відповідно до цієї статті, державною мовою мають звертатися до споживачів в усіх сферах обслуговування. Зокрема, підприємства, установи та організації усіх форм власності; фізичні особи-підприємці; суб'єкти господарювання, які обслуговують споживачів (у тому числі інтернет-магазини).
Вимога стосується не лише сфери торгівлі. Йдеться також про освітні послуги (у тому числі гуртки і секції), медичне обслуговування, надання соціальних, юридичних, транспортних та інших послуг.
Українською мовою має подаватися інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо.
Верховна Рада 25 квітня 2019 року ухвалила Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Його статті впроваджуються в дію поетапно. Переважна більшість його норм набула чинності 16 липня 2019 року.