20 листопада. Пам’ятні дати

20 листопада. Пам’ятні дати

Укрінформ
Сьогодні світова спільнота відзначає Всесвітній день дитини

20 листопада 1959 року ХІV сесією Генеральної Асамблеї ООН була ухвалена Декларація прав дитини, а 20 листопада 1989 року, на 44-й сесії ГА ООН – Конвенція про права дитини. Ця конвенція є засадничим міжнародним документом із захисту прав дітей. Наразі її ратифікували 193 країни.

Як зазначено в документі, кожна дитина має право на освіту, право на здоров’я і належну медичну допомогу, право на ім’я та громадянство. Кожна дитина має право зростати у турботливому родинному середовищі та бути захищеною від жорстокого поводження та насильства.

Ставши незалежною, Україна взяла на себе ряд зобов’язань з поліпшення добробуту дітей, зокрема, підписавши Конвенцію про права дитини.

Події дня

Проголошення Третього Універсалу на Софійській площі в Києві. У центрі — Симон Петлюра, Михайло Грушевський, Володимир Винниченко
Проголошення Третього Універсалу на Софійській площі в Києві. У центрі — Симон Петлюра, Михайло Грушевський, Володимир Винниченко

20 листопада 1917 року, у Києві, на засіданні Малої ради, був оприлюднений ІІІ Універсал Української Центральної Ради, де проголошувалося створення Української Народної Республіки (УНР). Були визначені державні кордони УНР, які охоплювали Київщину, Поділля, Волинь, Чернігівщину, Полтавщину, Харківщину, Катеринославщину, Херсонщину та Таврію. Питання приєднання інших земель – Холмщини, частини Курської та Воронезької губерній, де українське населення становило більшість, мало бути розв’язане згідно з волею їх мешканців.

Були підтверджені такі демократичні принципи: свобода слова, друку, віросповідань, зборів, спілок, страйків, недоторканність особи та житла, право використовувати місцеві мови у стосунках з державними установами, скасування смертної кари, амністія для всіх політичних в’язнів, справедливий суд. У галузі земельних відносин було оголошено про скасування приватної власності на поміщицькі, удільні, монастирські, кабінетні, церковні та інші землі нетрудових господарств і про передачу їх «земельним комітетам, обраним народом». Згодом принципи, сформульовані в цьому документі, було розвинуто й закріплено в окремих законах УНР.

Поява Української Народної Республіки на чолі з Центральною Радою не входила у плани більшовиків. Відчувши реальну загрозу втратити Україну, росіяни швидко зорієнтувалися: до Києва була надіслана телеграма, в якій зазначалося, що російський більшовицький уряд визнає УНР і її безумовне право відділитись від Росії, але не визнає Центральну Раду. Водночас були виставлені чотири принизливих ультимативних вимоги, не прийняття яких українським урядом було використано як привід до російської інтервенції в Україну. Вже наприкінці грудня більшовиками було окуповано Харків, Полтаву та Чернігів.

20 листопада 1945 року, у німецькому місті Нюрнберг, відкрився судовий процес Міжнародного воєнного трибуналу, створеного державами-переможницями у Другій світовій війні для притягнення до кримінальної відповідальності головних німецьких військових злочинців. Цей судовий орган протягом майже десяти місяців (закінчився 1 жовтня 1946 року) розглядав обвинувачення, висунуті двадцяти чотирьом особам, які належали до вищого керівництва III Рейху. Нюрнберзький процес відіграв надзвичайно важливу роль у розвитку сучасного міжнародного права та становленні міжнародного кримінального правосуддя, став першим в історії випадком засудження кримінальних діянь державного і світового масштабу – злочинного правлячого режиму, його каральних інститутів, вищих політичних і військових діячів.

Михайло Дідик
Михайло Дідик

У цей день народилися

в Україні…

Михайло Дідик (1963), оперний співак (лірико-драматичний тенор), народний артист України

Народився у с. Колубаївці на Хмельниччині. Після закінчення Київської консерваторії служив в оперній трупі при Київській консерваторії, потім – в Національній опері України. Найвидатніші партії: Ленський («Євгеній Онєгін» Петра Чайковського), Герман («Пікова дама» Петра Чайковського), Пінкертон («Мадам Баттерфляй» Джакомо Пуччіні), Рудольф («Богема» Джакомо Пуччіні), Олексій («Гравець» Сергія Прокоф'єва). У 1998 році отримав Державну премію України імені Тараса Шевченка за виконання партії Герцога в опері «Ріголетто» Джузеппе Верді.

Михайло Хома (1983), український співак, автор пісень, актор, кінорежисер, продюсер, фронтмен та засновник гурту «DZIDZIO».

Народився у селищі Бортники на Львівшині.

У дитинці Михайла називали Робертіно Лоретті, хлопець брав участь у всіх концертах музичної школи, де навчався, та концертах міста. У 1995 році отримав першу премію на конкурсі імені Петра Чайковського.

У 2006 році створює у Львові гурт «Друзі», з яким виступав на весіллях та приватних заходах. У 2008 році, після записів кавер-версій пісень Андрія Кузьменко «Календар» та «Старі фотографії», стає солістом новоствореного гурту «Sex Shop Boys». Наступного року «Sex Shop Boys» припиняє свою діяльність, натомість виникає гурт DZIDZIO. «Дзідзьо» – тому, що саме так звали діда-поляка Михайла Хоми – Маркуля Яна Казимировича.

У 2013 році гурт DZIDZIO першим з українського шоу-бізнесу зібрав аудиторію у понад 25 тисяч людей на стадіоні «Арена Львів».

Перший повнометражний фільм Михайла має назву «DZIDZIO Контрабас». Другий фільм – «DZIDZIO Перший раз» – отримав дві нагороди премії «Золота дзиґа»: премію глядацьких симпатій та за найкращу звукорежисуру. У 2020 році Михайло презентував відеокліп на духовний гімн України «Молитва за Україну», у якому взяли участь понад 100 музикантів та хористів.

…і у світі

Сельма Лагерлеф (1858-1940) – шведська письменниця, лауреат Нобелівської премії з літератури (1909).

Автор романів «Сага про Єсту Берлінга», «Чудеса антихриста», «Єрусалим», «Перстень Левеншельдів», всесвітньовідомої книги для дітей «Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми» і збірки новел «Тролі та люди». Свій перший роман («Сага про Єсту Берлінга») надрукувала у 33 роки. Книжка принесла їй славу і визнання не лише у Швеції, але й по всій Європі. Через 20 років Лагерлеф отримала Нобелівську премію. Це дало їй можливість викупити родове помістя Марбакку та цілковито присвятити себе письменству. За понад 80-річне життя Лагерлеф написала чимало. Серед величезного літературного масиву траплялися (особливо в останній період творчості) й відверто слабкі тексти, але декілька романів письменниці та казка про шибеника Нільса належать до всесвітньої літературної скарбниці.

Едвін Габбл (1889-1953) – американський астроном.

У 1914-1917 роках працював в Йоркській обсерваторії, з 1919 року – в обсерваторії Маунт-Вілсон (Каліфорнія). Член Національної академії наук у Вашингтоні з 1927 року. Едвін Габбл займався вивченням галактик. У 1924 році він довів, що спіральні туманності – це незалежні зоряні системи, галактики. Таким чином, стало зрозуміло, що наша галактика – Чумацький Шлях – не єдина у Всесвіті. У 1929 році Хаббл зробив ще одне відкриття – виявив, що більшість зоряних систем віддаляється від нас. Згодом з'явилася нова наукова концепція – розширення Всесвіту. Саме завдяки відкриттю закону розширення Всесвіту, Габбла назвали одним з видатніших вчених ХХ століття. На честь вченого названо астероїд 2069 Габбл, відкритий у 1955 році, а також унікальний космічний телескоп, запущений на навколоземну орбіту в 1990 році.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-