Україна має бути готова до того, що шанс вступу до НАТО з'явиться завтра — Маляр
Як передає Укрінформ, про це в інтерв’ю “24 каналу” заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
“З одного боку, нам може здаватися, що це якась далека перспектива, судячи з об'єктивних подій. Наше завдання – бути щодня готовими до того, що цей шанс з'явиться завтра. Ми повинні бути готовими”, - зазначила Маляр.
Говорячи про нову заяву президента РФ Володимира Путіна про те, що він хоче письмових гарантій щодо невступу України в НАТО, і відповідаючи на питання, чи це був черговий привід, щоб Президента США Джо Байдена посадити за стіл перемовин, чи це реальна вимога, яку Україні доведеться брати до уваги та яка назавжди зачинить для України двері в НАТО, вона назвала це "дуже серйозною і агресивною заявкою".
"Ми всі розуміли, що саме це він (Путін - ред.) має за мету, просто це не озвучували напряму. Зараз, очевидно, ставки збільшилися і тепер він дозволяє собі говорити відверто те, що всі й так розуміли", - поінформувала заступниця міністра оборони.
А говорячи про те, що вступ в НАТО – це не просто бажання України, а норма нашої Конституції, Маляр уточнила, що Україна не відмовлятиметься від цих прагнень.
"І він (Путін - ред.) це дуже добре усвідомлює і саме тому, очевидно, ускладнює будь-який переговорний процес такою вимогою. Це напружує ситуацію", - поінформувала вона.
Відповідаючи на питання, чи думає вона, що мета цього була ускладнити процес перемовин, Маляр зазначила, що якщо на меті стоїть завдання ускладнити процес, вибити з рівноваги іншу сторону, завести її в глухий кут, поставити перед серйозним викликом, то вона може припустити, що таку тактику можуть використовувати – щоб виграти щось менше, виставляють більшу вимогу.
Вона уточнила, що наша країна готується до вступу у НАТО.
"По всіх напрямках частина з цих реформ, якими займається Міноборони, розподілені за мною, по цій сфері ми рухаємося абсолютно за планом. Ба більше, ми навіть випереджаємо в деяких досягненнях країни, які вже є членами НАТО", - поінформувала заступниця очільника Міноборони.
Як приклад вона навела ситуацію щодо того, що цьогоріч оборонний бюджет формувався з дотриманням цих стандартів.
"Країни НАТО виділяють майже 20% бюджету на озброєння. Ми дотримуємося цієї норми", - зазначила Маляр.
Вона уточнила, що існують стандарти НАТО щодо освіти і кадрового менеджменту, щодо підходів військової кар'єри.
"Тобто, які є умови просування по військовій кар'єрі, які є стимули. Ми зараз все це переймаємо й робимо. Щодо взаємосумісності – це те, що вже військові відпрацьовують під час навчань. Ми працюємо разом і треба розуміти, що ми разом беремо участь в інших операціях в інших країнах. Наші військові іноді показують результати не те, що не гірші, а навіть кращі", - поінформувала заступниця міністра.
Як повідомлялося, Міністерство закордонних справ РФ опублікувало проєкт договору про так звані “гарантії безпеки”, які Путін вимагає від НАТО, і які Москва передала Вашингтону.
У одному з пунктів Росія пропонує країнам НАТО взяти на себе зобов'язання, що “виключають подальше розширення НАТО, у тому числі приєднання України, а також інших держав”.
Окрім того, Росія пропонує відмовитись “від ведення будь-якої військової діяльності на території України, а також інших держав Східної Європи, Закавказзя та Центральної Азії”. Також пропонується відмовитись від проведення військових навчань на певній відстані від кордонів Росії та країн НАТО.
Високопоставлена представниця адміністрації США на брифінгу в п’ятницю заявила, що пропозиції Росії щодо врегулювання нинішнього загострення, які отримала помічниця держсекретаря США Карен Донфрід під час зустрічей в Москві, містять неприйнятні речі, однак по інших пунктах США готові вести переговори лише за участю європейських союзників та партнерів.
Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко повідомив Укрінформу, що згортання ескалації та припинення розв’язаного Росією міжнародного збройного конфлікту на сході України є найкращою гарантією безпеки на континенті.