Суд двічі відмовився розглядати справу Януковича про розстріли на Майдані
Водночас прокуратура має намір втретє клопотати про розгляд справи саме цим судом, оскільки він єдиний у Києві, який може слухати її у режимі секретності. Про це розповів у коментарі Укрінформу заступник очільника Департаменту у «справах Майдану» Офісу генпрокурора Денис Іванов.
За його словами, у жовтні 2023 року Державне бюро розслідувань направило справу на розгляд Печерського райсуду столиці, оскільки найбільш тяжкий злочин був вчинений саме у Печерському районі. Водночас під час досудового розслідування судді Печерського райсуду брали участь у розгляді клопотань слідства, а тому, згідно з Кримінальним процесуальним кодексом, уже не мають права розглядати справу по суті.
У зв’язку з цим голова Печерського райсуду звернувся з поданням до Київського апеляційного суду про визначення підсудності за іншим судом.
«Враховуючи те, що матеріали кримінального провадження містять відомості про державну таємницю, Київський апеляційний суд визначив підсудність за Шевченківським райсудом Києва. У Києві це єдиний суд, який може з дотриманням вимог режиму секретності слухати цю справу», - сказав прокурор.
Після цього у Шевченківському райсуді двічі шляхом авторозподілу визначалися колегії суддів, кожна з яких взяла самовідвід. У результаті в кінці 2023 року Шевченківський райсуд сформував автоматизований розподіл справи як такий, що не може утворити склад суду. І направив подання до Київського апеляційного суду про визначення підсудності цього провадження за іншим судом.
«Разом з тим ми в Київському апеляційному суді заперечували, оскільки в Україні, окрім Шевченківського суду, є ще лише два суди, які можуть слухати кримінальне провадження з матеріалами, у якому міститься державна таємниця. Зрештою Київський апеляційний суд повернув подання голови Шевченківського районного суду для продовження розгляду справи», - розповів Іванов.
За його словами, після цього Шевченківський райсуд змінив мотивацію і направив повторне подання до Київського апеляційного суду про визначення цієї справи за іншим судом.
Як ідеться у поданні, якщо на Київщині немає судів, які у режимі секретності можуть слухати цю справу, то документи мають скерувати до Верховного суду, щоб там визначили суд у межах території України.
«20 лютого у Київському апеляційному суді ми вимагатимемо, щоб повернули справу у Шевченківський райсуд Києва, оскільки, на наш погляд, не відбувся розподіл між усіма суддями, які мають відповідний доступ до державної таємниці», - зазначає Іванов.
Як повідомлялося, 4 жовтня 2023 року Державне бюро розслідувань завершило слідство у справі стосовно експрезидента Віктора Януковича за організацію розгону та розстрілів демонстрантів 18-20 лютого 2014 року. Обвинувальний акт направили до суду.
Окрім Януковича, у вчиненні злочинів проти майданівців обвинувачуються колишні міністр внутрішніх справ Захарченко, голова СБУ Якименко, міністр оборони Лебедєв та інші силовики.
За даними слідства, колишній президент Янукович дав вказівку тогочасному міністру внутрішніх справ Віталію Захарченку на застосування вогнепальної зброї щодо учасників Майдану близько 7 ранку 20 лютого 2014 року, перебуваючи у резиденції «Межигір’я».
Під час апогею розстрілів 20 лютого 2014 року Янукович спілкувався з президентом Росії Володимиром Путіним вісім разів. У цей час тодішній глава МВС Захарченко розмовляв з міністром внутрішніх справ Росії Володимиром Колокольцевим шість разів.