Американські учені клонували стовбурову клітину людини
Підсумки дослідження американських біологів з Oregon Health & Science University і Oregon National Primate Research Center були опубліковані в журналі Cell, передає Бі-бі-сі.
"Отримані клітини здатні змінюватися, як і звичайні ембріональні стовбурові, у тому числі перетворюватися на клітини серцевої тканини, печінки та нервів", - прокоментував результати керівник дослідницької групи доктор Шухрат Міталіпо.
У ході дослідження учені обережно ввели дорослу клітину в донорську людську яйцеклітину, у якої була видалена ДНК. Незапліднені яйцеклітини стали ділитися під впливом електричного струму і розвинулися приблизно до 150 клітин. На думку науковців, отримані клітини здатні ділитися і перетворюватися на будь-яку із понад 200 типів клітин, із яких складається людина.
"Хоча треба ще багато зробити, щоб розробити безпечні і ефективні ліки на основі стовбурових клітин, ми вважаємо, що це значний крок вперед", - заявив Ш.Міталіпо. При цьому, як стверджує біолог, клонування людини не було метою досліджень, і відкритий ученими спосіб отримання людських стовбурових клітин, на його думку, не може бути використаний для клонування людини.
Донині основним природним джерелом людських стовбурових клітин були ембріони людини, чиє використання в наукових цілях зазнає критики з етичних позицій.
Відсутність необхідності в людському ембріонові може стимулювати спроби використовувати стовбурові клітини і їх похідні для заміни знищених або пошкоджених клітин при хворобах серця, хворобі Паркінсона, множинному склерозі, ушкодженнях спинного мозку та інших важких травмах і захворюваннях. Водночас, можуть знову з'явитися побоювання щодо промислового створення клонів - генетичних копій живих або мертвих людей.