Доступ до судів складний: правозахисниця розповіла про моніторинг «політичних» справ у Криму
Про це заявила голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик під час Третього міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи, який проходить у Києві, передає кореспондент Укрінформу.
"Триває судовий моніторинг в окупованому Криму. Після повномасштабного вторгнення набагато складніше стало із доступу до судів, зокрема в Криму введений жовтий рівень терористичної загрози і це означає, що у більшості судів існує заборона на відвідування відкритих судових засідань. А це порушення гласності судових процесів", - сказала Печончик.
Експертка нагадала, що політичні в'язні та політично вмотивовані справи з'явилися з перших років окупації українського півострова, їх тоді було декілька десятків і ця цифра постійно зростала.
За її словами, правозахисники мали їх документувати, оскільки міжнародні організації не мали і не мають доступу до окупованого Криму.
Печончик зауважила, що до політично вмотивованих справ, які стосувалися релігійних переслідувань додалися обвинувачення в державній зраді або співпраці з іноземною державою.
"Зараз ми моніторимо 8 таких справ, хоча до 2021 року їх не було взагалі, а потім було по одній справі на рік", - сказала вона.
Також, за словами експертка, правозахисники спостерігають за частиною Херсонської та Запорізької областей, які окупувала Росія, де масово російські загарбники викрадали людей, перевозили до Криму та часто утримували в стані інкомунікадо, не висуваючи звинувачень. Зараз їх справи починають повертатися до цих областей, тому що Росія почала там створювати свою судову систему, як було колись у Криму та в Донецькій і Луганській областях, поінформувала Печончик.
Вона наголосила, що сьогодні викликає занепокоєння і тенденція, коли РФ судить українських військовослужбовців за сам факт участі у бойових діях, що є порушенням міжнародного гуманітарного права. Також фіксується багато справ для придушення руху спротиву, мова йде про активістів руху "Жовта стрічка" та інших людей, які різними способами протестували проти війни і показують український спротив в тимчасово окупованому Криму.
На її переконання, зібрані докази незаконних затримань та обвинувачень є важливими для тих кримінальних процесів і розслідувань, які відбуваються на материковій частині України зокрема, щодо незаконного позбавлення волі українських громадян.
"Це важливо, щоб підтримувати тих людей, яких несправедливо судять і обвинувачують, і в інформаційному просторі України привертати увагу до цих судів і справ. Це важливо для міжнародних організацій, які ведуть моніторинги щодо порушень прав людини на окупованих територіях, зокрема в Криму, не маючи туди доступу", - додала Печончик.
Як повідомляв Укрінформ, за даними Кримськотатарського ресурсного центру у тимчасово окупованому Криму з 2014 року кількість політв’язнів і переслідуваних досягла 331. Із них - 54 людини вже звільнено, з яких 34 - представники корінного кримськотатарського народу.